2024-07-25
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su Krašto apsaugos ministerijos, Susisiekimo ministerijos, Nacionalinio krizių valdymo centro ir kitų suinteresuotų valstybės institucijų atstovais aptarė masinį gyventojų evakavimą karinio scenarijaus atveju.
Su ministerijomis sutarta dėl jų atsakomybių ir užduočių, rengiantis gyventojų evakavimui, o iš savivaldybių šiuo metu laukiama konkrečių duomenų apie pajėgumus ir poreikius.
Liepos pradžioje Vidaus reikalų ministerija raštu pateikė savivaldybėms evakavimo sumanymą ir paprašė per 1,5 mėn. įsivertinti galimybes ir poreikius jo įgyvendinimui (pateikti numatomų evakuoti gyventojų skaičių pagal kategorijas, t. y. asmenys su negalia, globą gaunantys senjorai ir kt., evakavimo maršrutus, transportą ir turimas sutartis jam patelkti, evakavimui vykdyti numatytų žmonių skaičių, galimų laikinai apgyvendinti gyventojų skaičių, trūkstamą finansavimą ir kt.).
Vidaus reikalų ministerija kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, siekiant visapusiškai pasirengti karinėms ir hibridinėms grėsmėms, š. m. kovo mėnesį pradėjo rengti masinio gyventojų evakavimo sumanymą, kuris vėliau virs į evakavimo planą. Remiamasi kitų Šiaurės Europos šalių pavyzdžiu – jos turi atskirus evakavimo planus taikos ir karo atvejams.
Užbaigus rengti evakavimo sumanymą, Vyriausybės nutarimu bus tvirtinamas naujos redakcijos gyventojų evakavimo organizavimo tvarkos aprašas. Sumanymas taip pat bus išbandomas valstybės lygio civilinės saugos pratybų metu.
Siekiant stiprinti pasirengimą evakavimui svarbu gyventojų mokymas ir pratybos, iš anksto viešinti, kur savivaldybėse numatoma įrengti evakavimo punktus. Su punktų žemėlapiu galima susipažinti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje LT27.lt.