2024-05-09
Laisvosios prekybos susitarimo tarp Europos Sąjungos ir Naujosios Zelandijos galimybės bei perspektyvos, taip pat iššūkiai, kylantys siekiant Žaliojo kurso tikslų, bei teisinio reguliavimo priemonės, padedančios kovoti su miškų naikinimu. Tokie klausimai buvo aptarti žemės ūkio viceministro Vytenio Tomkaus susitikime su Naujosios Zelandijos ambasadore H. E. Alana Rose Hudson, akredituota Lietuvai, Latvijai, Estijai, Lenkijai, Ukrainai ir Sakartvelui.
„Lietuviškos kilmės maisto produktų eksportas į Naująją Zelandiją 2023 metais siekė 1,3 mln. Eur ir sudarė beveik 12 proc. viso Lietuvos eksporto. Tikimės, kad mūsų šalių bendradarbiavimas stiprės ir Lietuvos eksporto apimtys augs“, – sakė viceministras V. Tomkus.
Ambasadorė pasidžiaugė, kad Lietuvoje galima rasti jų šalies pasididžiavimu laikomo vyno, taip pat žuvies produktų, avienos, Manuka medaus.
Susitikime nemažai dėmesio skirta Ukrainai – aptartas šios šalies žemės ūkio produktų gabenimas sausumos ir jūrų keliais. Ambasadorė pasidalino patirtimi dėl sankcijų, taikomų rusiškiems žemės ūkio produktams, taip pat aptarė prekybos su Kinija situaciją, apsirūpinimo maistu klausimus.
Naujoji Zelandija yra pasaulinė lyderė, įgyvendinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetamųjų teršalų mokestį, apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą žemės ūkio išmetimams. Ji ketina pasidalinti su Lietuva informacija apie vykdomus procesus, mokesčius bei suinteresuotųjų šalių įsitraukimą. Ambasadorė padėkojo Lietuvos mokslininkams, kurie buvo įsitraukę į pasaulinį ŠESD tyrimų aljansą, įkurtą Naujosios Zelandijos iniciatyva.
Viceministras V. Tomkus atkreipė ambasadorės dėmesį į tai, kad Lietuva turi nemažą patirtį taikant tokius inovatyvius sprendimus, kaip bearimės technologijos, kurios padeda taupyti materialinius ir gamtos išteklius.
Susitikime dalyvavęs Aplinkos ministerijos atstovas Donatas Vaikasas, Miškų politikos grupės vadovas, informavo apie derybų su Europos Komisija dėl miškų naikinimo reglamento įgyvendinimo eigą.