2024-10-01
Siekiant gerinti užsieniečių integracijos sistemą šalyje, bus didinamos užsieniečių žinios apie gyvenimą Lietuvoje, vietos bendruomenės vertybes ir kultūrą, taip pat numatyta sustiprinti nuo karo pasitraukusių pabėgėlių iš Ukrainos psichikos sveikatą. Tai leis užtikrinti Lietuvoje pradedamas įgyvendinti projektas „Psichologinio atsparumo ir sociokultūrinių žinių didinimas nuo karo pasitraukusiems pabėgėliams iš Ukrainos“.
„Šių programų atsiradimas – tai svarbus žingsnis tvarios, kokybiškos ir įtraukios užsieniečių integracijos politikos kūrimo link. Įrodymais grįstų programų įgyvendinimas Lietuvoje mažins kultūrinius nesusipratimus ir ugdys tarpusavio pagarbą taip kuriant stipresnę ir įtraukesnę visuomenę“, – pažymi socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.
Kuriamos programos remsis Šiaurės šalių gerosiomis patirtimis, kurias kruopščiai atrinks ir Lietuvos kontekstui pritaikys nacionalinė ekspertų komanda. Vėliau šios programos bus įgyvendinamos Lietuvos savivaldybėse. Programos padės spręsti vienus pagrindinių integracijos iššūkių – informacijos trūkumą apie vietos kultūrą ir vertybes bei psichikos sveikatos iššūkius. Šie dažnai būna nesprendžiami dėl pabėgėlių nepakankamų žinių apie sveikatos sistemą šalyje, žemo psichikos sveikatos raštingumo ar savistigmos. Visa tai prastina asmenų savijautą bei gyvenimo kokybę bei neigiamai veikia integracijos vietos visuomenėje ir darbo rinkoje tvarumą.
Vietos kultūros ir socialinių įpročių žinojimas, gebėjimas įveikti psichikos sveikatos sunkumus leis pabėgėliams sklandžiau integruotis į Lietuvos visuomenę, prisitaikyti prie naujos aplinkos ir sumažinti socialinę izoliaciją bei psichologinį spaudimą. Asmenys galės lengviau įsitraukti į bendruomenės veiklą, įgyti naujų draugų ir ryšių bei tapti aktyviais visuomenės nariais. Pakankamas supratimas apie vietos darbo rinką, darbo įstatymus ir verslo kultūrą padeda pabėgėliams ieškoti darbo, kurti savo verslą ir tapti ekonomiškai nepriklausomiems.
Projektas finansuojamas iš 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos Karalystės finansinių mechanizmų ir truks iki 2025 m. balandžio mėn. Jį įgyvendina Pabėgėlių priėmimo centras drauge su Sveikatos apsaugos ministerija, Jungtinių tautų pabėgėlių agentūra bei kitais Šiaurės šalių partneriais.
Rugsėjo 25-27 d. Vilniuje įvyko pirmieji ekspertų susitikimai.