Lietuvos ir Turkmėnistano konsultacijose Ašchabade viceministras Mantas Adomėnas aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą

Lietuvos ir Turkmėnistano konsultacijose Ašchabade viceministras Mantas Adomėnas aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą

Birželio 23 dieną užsienio reikalų viceministro Manto  Adomėno vadovaujama delegacija dalyvavo konsultacijose Turkmėnistano sostinėje Ašchabade.

Per susitikimą su Turkmėnistano užsienio reikalų viceministru Vepa Hajiyev aptartas dvišalis politinis ir ekonominis bendradarbiavimas, Europos Sąjungos ir Turkmėnistano santykių raida, regioninio saugumo, Baltijos-Šiaurės šalių ir Centrinės Azijos regiono šalių bendradarbiavimo plėtros galimybės, bei kiti aktualūs  klausimai.

„Džiaugiuosi Turkmėnistano ir kitų Centrinės Azijos valstybių verslininkų noru plėtoti verslo ryšius su Lietuva transporto ir logistikos srityse bei pasirengimu efektyviau išnaudoti Transkaspijos tarptautinio maršruto, kurio viena atšaka veda iki uostamiesčio Turkmenbaši, potencialą“, – teigė viceministras.

Viceministras M. Adomėnas siūlė geriau išnaudoti dvišalės prekybos galimybes, megzti abipusiai naudingą bendradarbiavimą gyvybės mokslų, skaitmeninių technologijų, atsinaujinančių energijos šaltinių srityse.

M. Adomėnas atkreipė Turkmėnistano pusės dėmesį, kad Lietuva skiria didėlį dėmesį kovai su ES įvestų sankcijų Rusijai apėjimu per trečiąsias valstybes.

Viceministras M. Adomėnas siūlė tęsti Europos Sąjungos ir Turkmėnistano dialogą  žmogaus teisių  klausimais, kuris leis toliau stiprinti ryšius tarp ES ir Ašchabado. Taip pat aptarta ES „Global Gateway“ iniciatyva bei Europos Sąjungos Twinning ir Taex programų teikiamos galimybės diegiant naujoves Turkmėnistane.

Konsultacijų metu Lietuva akcentavo, jog Rusijos karas prieš Ukrainą – grubus tarptautinės teisės ir JT Chartijos pažeidimas. Pabrėžta, kad tarptautinė bendruomenė privalo reikalauti Rusijos pasitraukti iš okupuotų teritorijų. Viceministras M. Adomėnas pasidžiaugė, kad Turkmėnistanas teikia humanitarinę pagalbą Ukrainai.  

Turkmėnistano viceministras pateikė saugumo situacijos Centrinės Azijos regione vertinimą ir informavo apie teikiamą humanitarinę pagalbą Afganistano žmonėms.

Lietuvos delegacijos susitikimo su Turkmėnistano parlamento (Medžliso) Užsienio reikalų komiteto nariais metu sutarta stiprinti Lietuvos ir Turkmėnistano tarpparlamentinius ryšius. Medžliso Užsienio reikalų komiteto pirmininkas informavo apie įsteigtą parlamentinę Draugystės su Lietuvos Seimu grupę.