Ministras K. Navickas: „Lūžis įvyko – parama nebestringa NMA koridoriuose“

Ministras K. Navickas: „Lūžis įvyko – parama nebestringa NMA koridoriuose“

2024-06-25

Kelerių metų Žemės ūkio ministerijos pastangos paspartinti Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) veiklą apčiuopiamų rezultatų davė 2023-iaisias, kai buvo pakeistas vadovas. Šiemet ūkininkų paraiškas dėl paramos skyrimo NMA įvertina du kartus greičiau, nei 2022 metais.

Paraiškų ir mokėjimo prašymų vertinimo trukmė yra vieni svarbiausių rodiklių, rodančių NMA veiklos efektyvumą. Terminai labai svarbūs ir ūkininkams, nes užtrukus paraiškų vertinimui ūkis susidurtų su pinigų trūkumu.

„Ministerijos kuruojamų įstaigų veiklos efektyvumas buvo mūsų prioritetas nuo pat kadencijos pradžios. Tačiau iš NMA negaudavome detalios informacijos apie paraiškų vertinimo statistiką. Galiausiai paaiškėjo, kad veiklos efektyvumas apskritai nebuvo matuojamas. Pernai situacija NMA pasikeitė: nustatyti konkretūs tikslai, pradėtas matuoti efektyvumas.  Netrukus įvyko lūžis – parama nebestringa NMA koridoriuose“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

2023 m. vidutinė paramos paraiškos vertinimo trukmė sutrumpėjo 30 proc. (24 dienomis), palyginti su 2022 m. – nuo 79 iki 55 dienų. Šiemet paraiškos vertinamos dar 13 dienų greičiau. Tad per porą metų terminas sumažėjo kone perpus.

Pavyko sutrumpinti ir mokėjimo prašymų vertinimo terminą. 2023-iaisiais jis vidutiniškai sutrumpėjo apie  26 proc.– nuo maždaug 42 iki 31 dienos. Šiemet kiekvienam paramos gavėjui sutaupoma dar po beveik 4 dienas.

NMA direktorius Fortunatas Dirginčius sako, kad procesų optimizavimas tik įsibėgėja. „Matome pakankamai potencialo padaryti daugiau nedidinant darbuotojų skaičiaus. Pritaikome gerąją vadybos praktiką, atnaujiname jau turimas technologijas ir pritaikome inovacijas. Įvedus pamatuojamus objektyvius tikslus bei sukūrus patrauklią darbo aplinką, atsiranda galimybės pereiti į kitą agentūros atsinaujinimo etapą“,– teigia F. Dirginčius.

NMA kasmet administruoja vidutiniškai daugiau nei 900 mln. Eur nacionalinės ir Europos Sąjungos paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai. Veiklos efektyvumas – vienas svarbiausių vertinamų NMA tikslų, nes 2021–2027 m. metinė parama žemės ūkiui ir kaimo plėtrai yra išaugusi dešimtadaliu, palyginti su 2014–2020 m. laikotarpiu.