Moliūgai, smidrai, pluoštinės kanapės yra populiarėjančios Lietuvoje žemės ūkio kultūros. Kaip jas sekasi auginti, perdirbti ir realizuoti, Šakių rajone apsilankusiam žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui papasakojo daržovių augintojai, susibūrę į naują asociaciją „Inoagro“.
Ieško naujų galimybių
Šiuometu asociacijos nariais yra Šakių ir Vilkaviškio rajonų daržovių augintojai, bet ji plečiasi – čia laukiami ir visos Lietuvos ūkininkai, kurie augina inovatyvias kultūras, turinčias daug pridėtinių verčių. Šiuo metu asociacijos narių auginamų tokių kultūrų plotas siekia 1 300 ha. Ūkininkai ministrui papasakojo nuolat ieškantys naujų galimybių, skiriantys dėmesį perdirbimui, nes mokslas sparčiai žengia į priekį, populiarėja sveikatai palanki mityba.
Asociacijos nariai turi ir prekinį ženklą „Jorùs“. Tai – žodis, reiškiantis „šviežiai žalias“, kurį lietuviai senovėje naudojo, kalbėdami apie žaliuojančias pievas, laukus. Į rinką įžengęs 2021-aisiais metais, „Jorùs“ prekinis ženklas jau yra prasiskynęs kelius Europoje. „Jorùs“ asortimente – kanapių ir moliūgų aliejai, kiti maisto ir CBD kosmetikos produktai.
Apie inovatyvių sprendimų ir rankų darbo derinimą bei strategiją, padedančią integruotis į pridėtinės vertės grandines, su daržovių augintojais ūkininkais diskutavęs ministras K. Navickas įvertino, kad daržininkams sekasi plėtoti savo ūkius ir jie tiki jiems atsiveriančiomis perspektyvomis. Lietuvoje didėja ir nenutrūkstančios investicijos į ūkių modernizavimą. Žingsnis po žingsnio mūsų šalis vis labiau tampa žinoma kaip kokybiškos ir saugios daržovių produkcijos eksportuotoja.
Moliūgai gali būti pelningi
Inovatyvių sprendimų ieško ir asociacijos narys Povilas Balevičius, Baltrušių kaime (Šakių r.) įkūręs augalininkystės ūkį, sertifikuotą pagal Nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą. Šiame moderniame ūkyje, kuris jau triskart naudojosi Europos sąjungos parama, auginami moliūgai, pluoštinės kanapės, cukriniai runkeliai, žieminiai kviečiai ir rapsai. Ūkyje dirba ne tik 5 šeimos nariai, bet ir tiek pat pastoviai dirbančių samdomų darbuotojų.
Dešimtmetį Suvalkijos lygumose auginęs tik grūdines kultūras ir cukrinius runkelius, ieškodamas alternatyvų Povilas moliūgus ėmė auginti nuo 2018 m. Šiandien augalininkystės ūkis užima beveik 500 ha, o moliūgai – apie 70 ha. Eksperimentuodamas, kokios moliūgų veislės geriausiai dera jo ūkyje, pastaruoju metu jis lengvuose, smėlinguose dirvožemiuose augina 5 veisles.
„Noriu įrodyti, kad Lietuvos klimatas tinkamas auginti šioms įdomioms daržovėms, kurios reikalauja daug rankų darbo, gerų laikymo sąlygų bei didelių patalpų. Moliūgai yra itin sveika, alergijos nekelianti daržovė, kurioje gausu betakaroteno. Jos nėra itin įnoringos, o jei palankus sezonas, užauginti jas nesunku. Moliūgai tikrai gali būti pelningi“, – sakė augintojas, kurio šeimoje moliūgai jau seniai yra tapę mitybos raciono dalimi.
Daugiau fotografijų galite rasti čia.