Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Rokiškyje. Susitikimuose su rajono meru Ramūnu Godeliausku ir administracijos direktoriumi Valerijumi Rancevu, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos bei policijos komisariato vadovais bei pareigūnais aptarė aktualius civilinės saugos ir viešojo saugumo klausimus. Atskiras dėmesys vizito metu buvo skirtas narkotikų paplitimo jaunimo tarpe problemai – vyko susitikimas su vietos mokyklų vadovais.
Susitikimo metu merui, policijos ir mokyklų bendruomenei bus pristatytas Vidaus reikalų ministerijos inicijuotas bandomasis narkotikų prevencijos projektas septyniose Vilniaus, Alytaus miestų ir Klaipėdos rajono mokyklose. Subūrus 20 narkotikų prevenciją vykdančių organizacijų, siekiama sukurti sklandžiai veikiantį narkotikų prevencijos mokyklose mechanizmą, kurį vėliau planuojama pritaikyti visos šalies mastu. Galutinius projekto rezultatus planuojama pristatyti vasaros pabaigoje.
„Turime turėti bendrą supratimą ir žinojimą kokios priemonės, siekiant sustabdyti šį jaunus žmones žalojantį reiškinį, veikia. Mokyklos taiko pavienes priemones, tačiau turime įsitikinti kas ištiktųjų veikia. Išsigryninę turėsime vieningą veikimo algoritmą, adaptuotą pagal kiekvienos ugdymo įstaigos situaciją, kuris, tikime, padarys pastebimą pažangą“, – susitikimo su miesto ir mokyklų vadovais sakė ministė A. Bilotaitė.
Kitas svarbus klausimas ministrės darbotvarkėje – civilinės saugos stiprinimas ir pasirengimas galimoms grėsmėms. Pasak ministrės, Rokiškio r. savivaldybė tam skiria dėmesio – situacija dėl preidangų rajono savivaldybėje artima šalies vidurkiui – iki rajonams nusatyto 40 proc. rodiklio Rokiškiui trūksta 7 procentų. Čia parinkta 40 priedangų, kuriose saugų prieglobstį oro pavojaus atveju rastų beveik 9 tūkstančiai gyventojų.
„Institucijos privalo užtikrinti parengį, atsparumą, būti pasiruošusios teikti pagalbą, tačiau labai svarbu ir pačių žmonių pasiruošimas, savisaugos kultūra ir pats nusiteikimas į galimas grėsmes žiūrėti rimtai. Apie pusė Lietuvos gyventojų žinotų kaip elgtis ištikus ekstremaliai situacijai, turime didinti visuomenės žinojimą, užtikrinti kad gyventojai būtų susipažinę su išvykimo krepšiu, aptartų šiemos planą ir veiksmus skirtingų galimų grėsmių ar nelaimių atvejais. Pasiruošus reaguoti į netikėtus įvykius visada būtna daug paprasčiau“, – sakė A. Bilotaitė.
Rokiškio r. savivaldybėje įrengtos 7 centralizuoto valdymo ir 4 vietinio valdymo elektros sirenos. Įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą, PAGD planuoja įsigyti ir savivaldybei perduoti papildomą 11 sirenų.
Savivaldybėje dirba parengties pareigūnas, kuris tiesiogiai vykdo civilinės saugos funkcijas, jis užtikrina ir gyventojų švietimą apie pasirengimą galimoms ekstremaliosioms situacijoms – dalyvauja susitikimuose su gyventojais, pristato išvykimo krepšį, aptaria šeimos plano sudarymą, diskutuoja kitais savisaugos ir atsparumo didinimo klausimais.
Per 2 metus Lietuvoje sukurtas 4372 priedangų tinklas gyventojų apsaugai nuo oro pavojaus ir netiesioginio apšaudymo. Pavojaus atveju esamose priedangose tilptų apie 1 142 (iš 2 886) tūkst. šalies gyventojų, t. y. apie 40 proc.
Civilinės saugos specialistai yra parengę rekomendacijas, kaip gyventojai savo namų rūsyje galėtų įsirengti asmeninę priedangą (informacija skelbiama LT72.lt). Taip pat rekomendacijas dėl priedangų įrengimo yra parengę Lietuvos architektų rūmai.
Šių metų liepos 17 d. Seimas pritarė Vidaus reikalų ministerijos inicijuotai Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programa. Ji nustato civilinės saugos tobulinimo kryptis iki 2030 m.