Premjerė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė simboliškai išlydėjo į Paryžių vykstančius Lietuvos paralimpiečius

Premjerė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė simboliškai išlydėjo į Paryžių vykstančius Lietuvos paralimpiečius

Šiandien vyko paralimpiečių išlydėjimo į Paryžiaus paralimpines žaidynes susitikimas, kuriame Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė bendravo su sportininkais ir linkėjo jiems sėkmės.

„Tai, ką mes matysime paralimpiadoje, bus laiko taškas, momentas, iki kurio bus išgyventa ir daugybė vilties kupinų, džiugių akimirkų, ir nesėkmių, sunkumų. Norisi, kad tas momentas būtų kuo gražesnis. Ir nors kartais gali nutikti taip, kad nesėkmė pakiš koją, tačiau niekada nebus taip, kad tik sėkmė garantuos rezultatą. Tad ir dabartinis rezultatas – dalyvavimas paralimpinėse žaidynėse –, ir, tikiu, greit mus džiuginsiantys rezultatai, visų pirma, yra jūsų nuoseklaus darbo ir atkaklumo rezultatai. Linkiu jums ne tik pergalių, bet ir šiltų asmeninių įspūdžių, kuriuos parsivešite iš šio laiko momento“, – paralimpiečiams kalbėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Vykstate atstovauti Lietuvai svarbiausiame sporto renginyje pasaulyje. Tai didžiulis pasiekimas. Jūs jau įrodėte, ką galite, ir  savo pavyzdžiu motyvuojate kitus siekti tikslų. Labai noriu jums padėkoti už įkvėpimą – neapsiriboti, nepasiduoti, o siekti daugiau, svajoti drąsiau, eiti į priekį. Sirgsime už jus, jaudinsimės, palaikysime“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Devyni Lietuvos paralimpiečiai rugpjūčio 28–rugsėjo 8 d. vyksiančioje olimpiadoje atstovaus Lietuvai plaukimo, lengvosios atletikos, dziudo ir šaudymo sporto šakose.

Žaidynėse varžysis 2021 m. Tokijo paralimpinių žaidynių prizininkas, daugkartinis Europos ir pasaulio čempionatų nugalėtojas ir prizininkas plaukikas Edgaras Matakas. Lietuvai atstovaus pirmoji  Lietuvos plaukikė moteris, dalyvausianti paralimpinėse žaidynėse, 18-metė moksleivė Gabrielė Čepavičiūtė.

Paryžiaus paralipinėse žaidynėse dalyvaus Tokijo paralimpinių bronzos medalio dziudo varžybose laimėtojas Osvaldas Bareikis, šaulė Europos vicečempionė Raimeda Bučinskytė.

Lietuvai atstovaus ir penki lengvaatlečiai: pirmoji Lietuvos maratonininkė moteris paralimpinėse žaidynėse Aušra Garunkšnytė, disko metikai Oksana Dobrovolskaja ir Donatas Dundzys, rutulio stūmikai Andrius Skuja bei Eivydė Vainauskaitė. Rutulio stūmimo rungtyje dalyvaus ir Donatas Dundzys.

Nuo 2020 metų žymiai, net 100 proc., išaugo valstybės finansavimas aukšto meistriškumo asmenų su negalia sporto organizacijoms. Dar 2021 m. jis nesiekė 1 mln. Eur, o 2023 m. ir 2024 m. teko po 2 mln. Eur.

Pastaraisiais metais daugėja valstybės stipendijas gaunančių sportininkų su negalia.

Nuo 2022 m. liepos 1 d. įsigaliojus Sporto įstatymo pakeitimams valstybės stipendijų dydis sportininkams su negalia sulygintas su kitų sportininkų stipendijų dydžiais.  Valstybės stipendijų finansavimas 2021–2024 m. išaugo 6 kartus. Iki 2022 m. liepos 1 d. didžiausia valstybės stipendija buvo 1 242 Eur, mažiausia – 138 Eur. Šiuo metu šie dydžiai siekia atitinkamai 3 135 Eur ir 825 Eur. 

Taip pat ši Vyriausybė priėmė sprendimą, kad valstybės lėšomis būtų sumokami mokesčiai sportininkų socialinėms garantijoms, kad būtų apdrausti sveikatos, ligos, pensijų, motinystės socialiniais draudimais.

Dar viena papildoma paskata jauniems sportininkams: aukštus rezultatus pasiekę sportininkai, studijuojantys valstybės nefinansuojamose vietose Lietuvos aukštosiose mokyklose, nuo šių mokslo metų bus atleidžiami nuo paskolų studijoms grąžinimo. Tikimasi, kad ši priemonė bus svarbus žingsnis skatinant sportininkus dar nebaigus sportinės karjeros siekti išsilavinimo ir užsitikrinti dvikryptę karjerą.