Birželio 21 d. įvyks Vidaus reikalų ministerijos organizuojamas Regioninės politikos forumas 2023, kuriame bus aptariami regionų plėtros planai ir prioritetai, regionų atsparumo globaliems iššūkiams didinimas, naujo vietos savivaldos modelio galimybės, partnerių įtraukimas į regionų plėtros planavimą.
Renginyje dalyvaus merai, savivaldybių, ministerijų, Vyriausybės atstovai, socialiniai ir ekonominiai partneriai, ekspertai.
1,6 mlrd. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų. Tiek regionams skirta investicijų Vyriausybės patvirtintai 2022–2030 metų Regionų plėtros programai.
„Praėjusių metų forume kalbėjome apie patvirtintą Regionų plėtros programą ir rekordines ES investicijas Lietuvos regionams. Šiandien jau turime 9 iš 10-ies patvirtintų regiono plėtros planų. Privalome dėti visas pastangas, kad ES ir valstybės biudžeto lėšos būtų panaudotos skaidriai, efektyviai ir prisidėtų prie žmonių gerovės regionuose“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė
Forume vyks trys diskusijos.
Bus aptartos regioninės plėtros kryptys ir šiuo metu aktualios priemonės, kurios galėtų padidinti visos valstybės atsparumą globaliems iššūkiams. Išaugusi infliacija ir pragyvenimo išlaidos bei pakitusios pasaulinės finansų rinkų sąlygos gali dar labiau sustiprinti regionų netolygumus, todėl labai svaru pasiruošti tinkamą atsaką regionų ir miestų strategijose iki 2030-ųjų. Ką svarbu jose numatyti? Ar decentralizuoti sprendimai gali būti efektyvūs, ar visgi valstybė turėtų imtis didesnio vaidmens? Kokios regioninės politikos priemonės būtų veiksmingos šiuo metu?
Antroje diskusijoje merai ir Seimo nariai diskutuos apie šiame politiniame sezone ypač aktualų naująjį vietos savivaldos modelį ir pasikeitusius mero ir administracijos direktoriaus įgaliojimus. Bus siekiama išsigryninti, kokios funkcijos išimtinai turi būti priskiriamos vykdomajai institucijai, o kurias gali vykdyti administracijos direktorius, kaip įstaigos vadovas.
Trečia diskusija bus skirta partnerių (verslo organizacijų, NVO, profesinių sąjungų) įtraukimo į regionų plėtros planavimą klausimams aptarti. Nors visi iš esmės sutaria, kad sprendimai dėl regionų plėtros turi būti priimami pasitarus su partneriais, vis dar ieškoma tinkamo balanso – tarp visų interesų atstovavimo ir išrinktų politikų atskaitomybės, tarp teisės priimti sprendimą ir pareigos jį įgyvendinti, ekonominės logikos ir demokratinio proceso. Kaip ir daugelis kompromisų, dabartinis partnerių įtraukimas į regionų plėtros tarybų darbą tik iš dalies atitinka ir pačių partnerių ir regionų plėtros tarybų lūkesčius. O ar gali būti sukurta situacija, kurioje laimi visi?
Visi atsakymai Regioninės politikos forume 2023, kuris šiemet vyks Vilniau rajone esančioje konferencijų ir renginių erdvėje „Penkios dukros“.