Rugpjūtį vėl startavo projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“, jau penkiolika metų skatinantis pilietišką jaunimą iš arčiau susipažinti su Vyriausybės veikla ir valstybės tarnyba. Projekto dalyviai turi galimybę iš arti pamatyti Lietuvos institucijų ir politikų kasdienį darbą bei savaitę patys dalyvauti šioje veikloje. Šiemet Žemės ūkio ministerijoje lankosi Tadas Ambrozaitis iš Šiaulių Didždvario gimnazijos ir Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Simona Balsytė.
Projekto dalyviai, pirmąją projekto dieną susitikę su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, domėjosi žemės ūkio technologijomis, tvariais ir ekologiškais produktais, Europos Sąjungos finansavimo svarba Lietuvos ūkiams.
Pasak ministro, šiandien ūkiams išlikti konkurencingiems padeda įdiegtos naujausios išmaniosios technologijos. Pavyzdžiu ministras laiko pienininkystės ūkius, kaip svarbiausią faktorių išskirdamas ne tik dėl šios investicijos sumažėjusius ekonominius kaštus, bet ir pagerėjusią pieno kokybę bei dvigubai padidėjusį primilžį. Ateityje technologijos darys dar didesnę įtaką proveržiui žemės ūkyje, saugos ir tausos gamtos išteklius bei biologinę įvairovę.
Diskutuodami ekologiškų produktų tema, Simona ir Tadas pasidžiaugė, kad tokie produktai daro teigiamą įtaką žmonių sveikatai ir gamtai. Ministras akcentavo, kad ekologiškų produktų išskirtinumą pabrėžia tokie faktoriai, kaip produkto sudėtis, maistinė vertė, naudojami tausūs gamybos būdai, pakuotės ekologiškumas.
Pirmąją projekto dieną dalyviai artimiau susipažino su visomis Žemės ūkio ministerijos veiklos sritimis. Lankydamiesi Tarptautinių reikalų ir eksporto skatinimo skyriuje, jaunuoliai domėjosi eksporto skatinimo priemonėmis. Skyriaus vedėjas A. Venckus pasidalijo įžvalgomis, kaip lietuviškiems žemės ūkio ir maisto produktams atverti vis daugiau rinkų ir kodėl tai svarbu Lietuvai. Kaip pavyzdys paminėtas bendradarbiavimas su Taivanu, nuolat vykstantys įvairių produktų eksporto leidimų derinimo darbai.
Pasak A. Venckaus, labai svarbus vaidmuo tenka ne tik verslo įmonėms, bet ir politinio lygmens institucijoms, diplomatams, atstovavimui tarptautinėse žemės ūkio ir maisto produktų parodose, kurių metu yra puiki galimybė užmegzti naujus verslo kontaktus. „Todėl labai skatiname pieno, mėsos, grūdų, gėrimų, konditerijos įmones būti inovatyvias ir dalyvauti parodose“, – pabrėžė A.Venckus.
Šią savaitę projekto dalyviai taip pat lankysis Trakų rajone įkurtame alpakų ūkyje, vyks į „Vilniaus žirgyną“, kuriame turės galimybę susipažinti su žirgų veislėmis, jų priežiūros ypatumais.