Gegužės 18–19 dienomis Vilniuje vyks tarptautinė Andrejaus Sacharovo konferencija, kurioje dalyvaus daugiau nei trisdešimt aukšto lygio diplomatų, politikų, mokslininkų ir visuomenės veikėjų tam, kad drauge aptartų, kaip laimėti ilgalaikę taiką ir kaip atstatyti Ukrainą po karo.
Konferencija „How to win a lasting peace“ (liet. „Kaip laimėti ilgalaikę taiką“) vyks anglų kalba Vilniaus rotušėje. Pirmąją dieną konferencijoje gali dalyvauti visi norintys, bet būtina išankstinė registracija: https://bit.ly/3nmqXTt
Konferenciją organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras kartu su Užsienio reikalų ministerija. „Siekiant ilgalaikės taikos Ukrainoje neužtenka tik, sulaukus dabartinio karo Ukrainoje pabaigos, atsipalaiduoti ir toliau ignoruoti niekur nedingusį pamatinį Rusijos agresyvumą. Mūsų strateginis tikslas turėtų būti – pašalinti Rusijos priešiškumą laisvajam pasauliui iš pašaknų. O tai neįmanoma be demokratinės transformacijos pačioje Rusijoje“, – teigia užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.
Tai jau trylikta Nobelio taikos premijos laureato vardu pavadinta konferencija. Jos organizatoriai įsitikinę, kad Andrejus Sacharovas Rusijos įsiveržimą į Ukrainą pasmerktų taip pat griežtai, kaip prieš kelis dešimtmečius pasmerkė karą Afganistane.
Į Vilniuje vyksiančią konferenciją dalintis savo įžvalgomis ir žiniomis, kaip padėti Ukrainai atsigauti po karo, suvažiuos daug žymių visuomenės veikėjų. Kai kurie iš jų tiesiogiai dirbo ar tebedirba Ukrainoje, aktyviai dalyvauja politikoje, kai kurie tyrinėja posovietinių šalių specifiką, sprendžia ar sprendė karinius konfliktus arba karo padarinius.
Konferencijoje dalyvaus:
Oleksandra Matvičiuk – 2022 metų Nobelio premija apdovanotos Ukrainos žmogaus teisių organizacijos „Pilietinių laisvių centras“ vadovė.
Brian Bonner – amerikietis, nuolat gyvenantis Ukrainoje, keturiolika metų dirbęs vyriausiuoju redaktoriumi Ukrainos laikraštyje anglų kalba „Kyiv Post“.
Janet Gunn – tyrimų analitikė, besispecializuojanti posovietinėse šalyse ir dirbusi Jungtinės Karalystės ambasadose Bukarešte bei Maskvoje.
Emine Dzheppar – Ukrainos užsienio reikalų viceministrė.
Marnie Howlett – lektorė, dėstanti Rusijos ir Rytų Europos politiką Oksfordo universitete.
Jeppe Kofod – buvęs Danijos užsienio reikalų ministras, Danijos parlamento narys.
Volodymiras Paniotto – Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto vadovas, 12 knygų autorius.
Robert Serry – buvęs Nyderlandų ambasadorius, dirbęs Jungtinėse Tautose ir NATO misijose Artimuosiuose Rytuose ir Rytų Europoje, aktyviai dalyvavęs NATO taikos palaikymo operacijose Balkanų šalyse.
Dainius Žalimas – Vilniaus universiteto profesorius, Europos Sąjungos teisės instituto vadovas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas ir pirmininkas.
Kataryna Wolczuk – Rusijos, Europos ir Eurazijos studijų centro, Birmingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) politikos profesorė.
Adrien Nonjon – Paryžiaus nacionalinio Rytų kalbų ir civilizacijų instituto Europos ir Eurazijos tyrimų centro istorijos mokslų daktaras.
Konferencija bus tiesiogiai transliuojama į Kyjivą. Ten į klausymui skirtas vietas susirinkę ukrainiečiai aptars girdėtus pranešimus ir perduos grįžtamąjį ryšį į Vilnių. Antrąją konferencijos dieną vyks darbas uždarose grupėse, kur bus diskutuojama, kaip atstatyti Ukrainą skirtingose sferose: politinėje, infrastruktūros, ekonominėje ir psichikos sveikatos.
Gegužės 19 dieną VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras taip pat organizuos dar du renginius Vilniaus rotušėje: 16:30 vyks buvusio diplomato Petro Vaitiekūno tapybos darbų ir Ukrainos keramikų sukurtų dekoratyvių plytų aukcionas, o 18:30 vyks pianisto iš Ukrainos Aleksėjaus Botvinovo ir Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO), vadovaujamo Gedimino Gelgoto, koncertas „Pakylėti iki dangaus“. Tiek aukciono metu surinktos lėšos, tiek už koncerto bilietus gauti pinigai bus skirti psichologinei pagalbai Ukrainoje teikimui. Daugiau informacijos apie koncertą ir registracija į aukcioną yra čia: https://bit.ly/3LuarbN