Prieš trejus metus, 2020 metų rugpjūčio 9 dieną, Aleksandras Lukašenka pasiskelbė neteisėtų prezidento rinkimų laimėtoju Baltarusijoje, tuo pačiu paneigdamas demokratinius šalies visuomenės siekius. Minint trečiąsias Baltarusijos žmonių taikių protestų prieš suklastotus prezidento rinkimus metines, Baltijos šalių ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame smerkia neteisėto režimo šalies viduje vykdomas masines represijas, bendrininkavimą Rusijos kare prieš Ukrainą, Baltarusijos suvereniteto pažeidimus bei regione vykstančią politinę destabilizaciją.
„Turime priminti sau, kad kova už laisvę niekada nesibaigia. Mes tikime demokratine, nepriklausoma ir suverenia Baltarusija, kaip ir Ukrainos pergale. Autoritarinis režimas privalo žlugti, o Lukašenka ir jo parankiniai patraukti atsakomybėn“, – pažymėjo ministras Gabrielius Landsbergis.
Ministrai atkreipė dėmesį į, nepaisant tarptautinės bendruomenės pasmerkimo, Lukašenkos režimo vykdomas represijas. Žmogaus teisių gynėjai, žiniasklaidos darbuotojai, teisininkai, piliečiai, kritikuojantys režimą, vadinami ekstremistais. Tęsiasi jų persekiojimas, šantažavimas, areštai ir kalinimas. Politiniai kaliniai, kurių skaičius išaugo iki 1500, ne tik neteisėtai kalinami, bet ir kankinami. Uždaromos tautinių mažumų mokyklos.
Pareiškime smerkiama Baltarusijos režimo logistinė ir politinė parama Rusijos vykdomam karui prieš Ukrainą. Šalies teritorijoje dislokuojamas ne tik branduolinis ginklas, bet ir „Wagner“ samdinių grupuotė. Lukašenkos režimas tiesiogiai įsitraukia į priverstinę Ukrainos vaikų deportaciją, dėl kurios kaltinimus Rusijos vadovui pateikė Tarptautinis baudžiamasis teismas.
Užsienio reikalų ministrai pabrėžė, kad šiuo ypač skaudžiu Baltarusijos istorijos momentu Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija toliau remia Baltarusijos tautą, išlikdami ištikimi įsipareigojimui, išreikštam istoriniu šūkiu „Už mūsų ir jūsų laisvę“. Pareiškime pabrėžiamas įsipareigojimas ir toliau remti demokratines Baltarusijos jėgas, jos vadovybę bei kitus pilietinės visuomenės atstovus, kurie telkiasi siekdami demokratinių pokyčių šalyje.
Visą pareiškimo tekstą anglų kalba galima rasti čia.