Liepos 20 dieną Briuselyje įvyko Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos susitikimas.
Užsienio reikalų tarybos susitikimo metu ES užsienio reikalų ministrai aptarė Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, ES saugumo įsipareigojimus, užtikrinant tvarią ir ilgalaikę ES karinę paramą Ukrainai ir platesnę politinę bei reformų paramą, tolesnį ES sankcijų stiprinimą, Prezidento V. Zelenskio taikos iniciatyvą ir ES globalų įsitraukimą su trečiosiomis šalimis, siekiant jų paramos Ukrainos taikos formulės įgyvendinimui. Tarybos susitikime dalyvavusi viceministrė Jovita Neliupšienė pasveikino ES ilgo laikotarpio saugumo įsipareigojimus Ukrainai, pažymėdama būtinybę stiprinti gynybos pramonę kartu su bendraminčiais partneriais.
„Įsipareigojimų reikia, tačiau jie negali pakeisti NATO 5-ojo straipsnio, todėl būtina tęsti Vilniaus NATO viršūnių susitikime pradėtą darbą“, – pažymėjo viceministrė.
Viceministrė taip pat pasmerkė Rusijos sprendimą sustabdyti Juodosios jūros grūdų iniciatyvą ir paragino išlaikyti spaudimą Rusijai sankcijomis. Ji taip pat pabrėžė būtinybę užtikrinti Ukrainos uostų saugumą ir stiprinti alternatyvių kelių pajėgumus. „Vien per Baltijos uostus galima kasmet išvežti 25 mln. tonų Ukrainos grūdų, sutelkę visas ES solidarumo linijas galime užtikrinti, kad Ukrainos grūdai pasiektų labiausiai maisto saugumo atžvilgiu pažeidžiamus regionus“, – teigė J. Neliupšienė.
ES užsienio reikalų ministrai taip pat aptarė ES–Turkijos santykius, jų plėtojimo galimybes po Turkijos prezidento rinkimų ir Vilniaus NATO viršūnių susitikimo. Pasveikinusi Turkijos sprendimą ratifikuoti Švedijos narystę NATO, viceministrė J. Neliupšienė išsakė lūkestį, kad ES ir Turkijos dialogas bus vystomas remiantis vertybėmis ir abipusiais interesais.
Tarybos metu taip pat vyko nuotolinis susitikimas su JAV Valstybės sekretoriumi A. Blinkenu, su kuriuo diskutuota ES–JAV bendradarbiavimo užsienio politikos ir saugumo klausimais, įskaitant tolesnę paramą Ukrainai ir požiūrį į santykius su Kinija. Viceministrė pabrėžė ES ir JAV bendradarbiavimo svarbą užtikrinant tvarią ir ilgalaikę paramą Ukrainai bei atsaką į Rusijos agresiją, tolesnį darbą įgyvendinant Vilniaus NATO viršūnių susitikimo sprendimus, tarp jų ir artinant Ukrainą prie NATO narystės, bendras pastangas mažinti strategines rizikas santykiuose su Kinija.