LINEŠA nuotr. Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Martyna Kniazevaitė apdovanota specialiuoju Europos chemijos bendrijos (European chemical society) įsteigtu prizu.
„Šis konkursas – išskirtinė proga užmegzti naujų pažinčių, naudingų studijuojant ir auginant karjerą mokslo srityje. Labai geras jausmas ne tik laimėti apdovanojimą, bet ir žinoti, kad turėsiu draugų ir, galbūt, kolegų įvairiose pasaulio šalyse. Labai vertinga patirtis apie savo tyrimą diskutuoti su garsiausiuose pasaulio mokslo centruose ir universitetuose dirbančiais mokslininkais, pasidalinti savo įžvalgomis ir išgirsti patarimų. ES jaunųjų mokslininkų konkursas labai įkvėpė siekti daugiau, suteikė daug naujų idėjų, kurios galbūt darys įtaką ir mano profesiniams pasirinkimams“, – įspūdžiais po apdovanojimų ceremonijos dalijosi jaunoji mokslininkė.
M. Kniazevaitė konkurse aplinkos tyrimų srityje pristatė darbą „Perchlorato jonų koncentracijos mažinimas Marso dirvožemyje, naudojant Azospira oryzae“ (darbo vadovė Gailė Pocevičiūtė, Kauno technologijos universitetas).
„Didėjant žmonių populiacijai Žemėje, vis dažniau kalbama apie Marso kolonizavimą. Norint, kad žmonės galėtų gyventi šioje planetoje, būtina joje užsiauginti maisto. Tačiau problema – šios planetos dirvožemyje esanti didelė žmogui, gyvūnams ir augalams pavojingų cheminių junginių – perchlorato jonų – koncentracija. Perchloratų yra ir Žemėje, tačiau labai mažai. Norint, kad Marsas taptų palankesne aplinka gyventi – jų koncentraciją reikia sumažinti. Todėl nutariau ištirti, kaip Marso dirvožemyje perchloratų kiekį būtų galima mažinti naudojant specialias bakterijas“, – savo darbo idėją pristatė M. Kniazevaitė.
Savo tyrimą jaunoji mokslininkė atliko „Kauno tvirtovės VII forte“.
Europos Komisijos inicijuojamame tarptautiniame konkurse šiemet varžėsi daugiau nei 130 14–20 metų jaunųjų mokslininkų iš 36 šalių – ne tik Europos, bet ir JAV, Kanados, Korėjos, Kinijos, Egipto ir kt.
85 tiriamieji darbai pristatyti aplinkos, biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.
Nacionalinį ES jaunųjų mokslininkų etapą organizuoja Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra, remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Daugiau informacijos apie konkursą https://eucys2023.eu/
LINEŠA informacija