Šį savaitgalį Marijampolės derliaus šventėje įvyko paskutinysis projekto „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ renginys. Žemės ūkio ministerija džiaugiasi sulaukusi didelio ūkininkų susidomėjimo, taip pat užmegztu glaudžiu ryšiu su žemės ūkio sektoriuje dirbančiais verslininkais, nes būtent tai leidžia iš arti pamatyti, kaip ministerijos priimti sprendimai pasiteisina regionuose.
Nuo rugpjūčio mėnesio po Lietuvą keliavęs ir visas apskritis aplankęs dešimties renginių ciklas „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ skirtas šimtajam VDU Žemės ūkio akademijos jubiliejui paminėti. Pasak akademijos kanclerės Astridos Miceikienės, žemės ūkis šiandien išgyvena svarbių pokyčių virsmą.
„Per šimtą metų akademija keitėsi, augo ir tobulėjo, tačiau vienas svarbus etapas vyksta ir dabar, kuomet skaitmenizavimas, robotizavimas, dirbtinio intelekto sprendimai iš esmės keičia žemės ūkio verslo valdymą, technologijas, mokslinius tyrimus ir vadybinius procesus. Jauni žmonės, matydami šiuos pokyčius, labiau domisi nišinėmis studijų programomis, tokiomis kaip agronomija, miškininkystė, žemės tvarkymas, o magistrantūroje pastebime didesnį susidomėjimą inžinerija, žemės ūkio ekonomika ar verslo vadyba. Būtent tokias studijas pasirenka žmonės, jau turintys tiek profesinės, tiek praktinės patirties, tačiau norintys toliau gilinti savo žinias, nes dirba moderniame bei nuolat besikeičiančiame žemės ūkio versle“, – teigė A. Miceikienė.
Renginio metu susirinkusiųjų dėmesį pritraukė pristatomos novatoriškos technologijos, tokios kaip moderniausi dronai, kurie vis labiau keičia įprastus ūkininkavimo būdus, suteikdami galimybes tiksliau ir efektyviau valdyti žemės ūkio darbus. Lankytojai turėjo progą iš arčiau apžiūrėti pažangią techniką, kuri palengvina kasdienę ūkininkų veiklą, padeda optimaliau naudoti išteklius ir mažina poveikį aplinkai.
Šventės dalyviai taip pat aktyviai dalyvavo viešoje diskusijoje „Kaimo plėtra. Iššūkiai ir poreikiai“ bei seminaruose, kuriuose su ekspertais buvo analizuojami svarbiausi kaimo plėtros klausimai – VDU Žemės ūkio akademijos, Žemės ūkio ministerijos bei Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Šakių ir Vilkaviškio savivaldybių atstovai kalbėjo apie žemės ūkio pažangą ir ateities galimybes, atsakydami į ūkininkų bendruomenei aktualius klausimus.
„Šiuose renginiuose stebino susirinkusių ūkininkų gausa ir įsitraukimas į diskusijas. Marijampolėje, kaip ir kituose miestuose, sulaukėme panašių klausimų dėl augalininkystės, trąšų, administracinės naštos, tenkančios ūkininkams, bei perteklinių reikalavimų. Ministerija dirba šiais klausimais ir pakeitimai jau yra pritaikyti, atsižvelgiant į išgirstus poreikius. Tokie dialogai turėtų vykti nuolat, mezgant nenutrūkstamą bendravimą su ūkininkais, savivaldybėmis, verslais, partneriais, kooperatyvais ir visais kitais, veikiančiais žemės ūkio sektoriuje, kad galėtume tobulinti taisykles, projektus, reikalavimus, kad matytume realią situaciją ir stebėtume, kaip veikia ministerijos priimti sprendimai regionuose“, – po renginio sakė žemės ūkio viceministrė Laura Ramanauskaitė.
Kaip ir kituose šio renginių ciklo renginiuose, ypatingo susidomėjimo sulaukė ir žemės ūkio karjeros mugė, kurioje buvo pristatytos įvairios profesinės galimybės. Mugės lankytojai turėjo unikalią progą išsamiau susipažinti su VDU Žemės ūkio akademijos, VšĮ „Profesijų spektro“ ir Marijampolės profesinio rengimo centro mokymosi programomis ir kt.
„Šis renginių projektas išryškino svarbų žemės ūkio modernizacijos etapą, kurį išgyvename šiandien. Tai ne tik pagerina ūkininkų kasdienybę, bet ir keičia visą sektorių iš esmės. Naujausios technologijos, įsiliejusios į ūkio darbus, suteikia galimybę dirbti efektyviau, tausoti aplinką ir prisidėti prie tvarios ateities kūrimo. Tai ne tik šventė, bet ir priminimas, kad inovacijos yra raktas į pažangų ir klestintį žemės ūkį, kuris atveria plačias galimybes jaunajai kartai bei užtikrina tolimesnę žemės ūkio plėtrą mūsų šalyje“, – teigė Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius.
Svarbiausias renginio momentas – Marijampolės apskrities ūkininkų apdovanojimai už nuopelnus šalies žemės ūkiui. Šventės šeimininkai pasveikino Marijampolės rajone dirbančius ūkininkus: Darių Isodą už ilgametį ūkininkavimo tradicijų puoselėjimą, modernaus ir inovatyvaus ūkio sukūrimą; Ingą ir Leonardą Kalinauskus už kantrybę ir pastangas plėtojant įvairių aliejų spaudimą, žmonių grožio ir sveikatos tausojimą ir ekologiškos produkcijos gamybą; Stanislavą Stanynienę už modernaus ir išmanaus pienininkystės ir uogininkystės ūkio puoselėjimą, inovacijų diegimą žemės ūkyje.
Renginyje pagerbti ir Kalvarijos ūkininkai. Vidas Bubinas įvertintas už pažangų ekologinio ūkio puoselėjimą, Valdas Pauliukonis – už ryžtą vykdant žemės ūkio veiklą ir pavyzdingumą tvarkant ūkį, Rūta Grigaliūnienė – už mokslu grįstos žemdirbystės puoselėjimą ir modernų požiūrį į žemės ūkio vystymą, o Vazniškių žemės ūkio bendrovės direktorius Artūras Miliūnas – už sėkmingą mišriojo ūkio vystymą.
Kazlų Rūda džiaugėsi savo gretose turėdama ūkininkus Arvydą Valaitį, Dalę Kairaitienę ir Simoną Ališauską, kurių moderniuose ir inovatyviuose ūkiuose puikiai pritaikytos šiuolaikinės technologijos.
Šakių savivaldybė padėkojo Martynui Laukaičiui už naujų auginimo technologijų diegimą daržininkystėje, efektyvias derliaus valdymo strategijas ir darbo vietų kūrimą stiprinant kaimo bendruomenės ekonomiką; Daivai Stanaitienei – už profesionalius išskirtinius pasiekimus ir inovacijų diegimą gyvulininkystės srityje, Gritai ir Audriui Balašaičiams – už inovatyvumą, pažangių technologijų taikymą, tėvų ūkininkavimo tradicijų puoselėjimą augalininkystės ūkyje bei tvarios ateities kūrimą.
Vilkaviškio rajonas pagerbė savo krašto ūkininkus: Darių Matijošaitį už inovatyvumą, novatorišką ūkininkavimą, naujų technologijų pritaikymą augalininkystės bei daržininkystės ūkyje; Liną Klimavičių už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą; Arvydą Šlivinską už mėsinės gyvulininkystės vystymą ir naujų technologijų pritaikymą.
„Šis renginys vainikavo sėkmingą dešimties renginių ciklą, vykusį visose šalies apskrityse. Projektas sulaukė didžiulio visuomenės bei žemės ūkio bendruomenės susidomėjimo, tad džiaugiamės, kad kiekviename renginyje buvo ne tik pristatomos modernios technologijos, bet ir vyko vertingos diskusijos, kurios skatina tolesnį sektoriaus vystymąsi. Tai puikus įrodymas, kad žemės ūkio ateitis yra glaudžiai susijusi su inovacijomis ir nuolatiniu tobulėjimu, o tokių renginių dėka šios idėjos sklinda plačiai po visą šalį“, – apibendrino žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.