Jungtinė Karalystė padės Lietuvai nustatyti importuojamų grūdų kilmę

Jungtinė Karalystė padės Lietuvai nustatyti importuojamų grūdų kilmę

Lietuvai, norinčiai kuo greičiau pradėti tikrinti importuojamų grūdų kilmę, padės Jungtinė Karalystė (JK). Žemės ūkio viceministro Vytenio Tomkaus vadovaujamos verslo misijos Londone metu susitarta dėl bendradarbiavimo taikant grūdų kilmės patikrinimo schemą.

Susitikime su JK maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Mark Steven Spencer pristatytos Lietuvoje taikomos sugriežtintos kontrolės priemonės importuojamiems rusiškos kilmės grūdams, aptartas sankcijų taikymas Rusijos ir Baltarusijos grūdų produktams, nustatant jiems didesnius muitų tarifus.

Viceministras V. Tomkus pabrėžė bendradarbiavimo svarbą remiant Ukrainą ir akcentavo, kad Lietuva nori kuo greičiau pradėti tikrinti grūdų kilmę, nes daug įtarimų kelia tranzitu per mūsų šalies teritoriją bei uostą vežami rusiški grūdai, galimai užauginti neteisėtai užgrobtose Ukrainos teritorijose.

Jungtinė Karalystė Lietuvai yra pateikusi sąrašą Europoje veikiančių laboratorijų. Jose pagal JK vyriausybės departamento, atsakingo už klausimus, susijusius su aplinkosauga, maisto sauga ir kaimo vietovių plėtra, parengtą metodiką bus galima nustatyti grūdų kilmę. Ministras M. S. Spencer informavo, kad šis grūdų kilmės nustatymo projektas turėtų pradėti veikti jau šių metų gegužę, ir patikino, jog šiuo klausimu Lietuva gali tikėtis visapusiškos jo pagalbos.

Susitikime aptartos ir nuo š. m. balandžio 30 d. pradedamos vykdyti fizinės patikros procedūros importuojamoms prekėms iš Europos Sąjungos į Jungtinę Karalystę. Manoma, kad tai nesukels papildomų kliūčių prekybai.

Siekiama stiprinti Lietuvos maisto pramonės sektoriaus pozicijas

Jungtinė Karalystė Lietuvos gamintojams yra viena iš prioritetinių eksporto rinkų, todėl šia verslo misija buvo siekiama plėsti kontaktų tinklą ir dvišalį bendradarbiavimą.

Viceministro vadovaujama delegacija apsilankė vienoje didžiausių tarptautinių maisto produktų ir gėrimų parodų Jungtinėje Karalystėje – „IFE 2024“. Joje daugiau nei 15 įmonių iš Lietuvos pristato savo gaminamą produkciją: pieno produktus, ledus, mėsos produktus, alkoholinius ir nealkoholinius gėrimus, įvairius konditerijos gaminius, arbatas, užkandžius, sausus pusryčius, aliejus, padažus ir kt.

Lietuvos ambasados Londone ir VšĮ  „Ekoagros” filialo „Litfood” organizuotame renginyje Lietuvos įmonių atstovai turėjo galimybę užmegzti ryšius tolesniam bendradarbiavimui su JK maisto sektoriaus atstovais ir ekspertais.

Lietuvos verslo delegacija taip pat susitiko su JK didmenininku „Wanis International Foods“, veikiančiu rinkoje jau 6 dešimtmečius. Jo metinė apyvarta siekia daugiau nei 140 mln. svarų sterlingų, o prekės platinamos visoje JK – tiekiamos į didmeninius ir mažmeninius prekybos tinklus, interneto parduotuves, restoranus. Šis didmenininkas, jau dirbantis ir su Lietuvos gamintojais, mato galimybių plėsti lietuviškų prekių asortimentą.

Lietuviškų maisto prekių eksportas į JK kasmet auga ir 2023 metais sudarė 419,5 mln. Eur (11,3 proc. daugiau nei 2022 m.). JK yra šešta pagal dydį lietuviškų maisto prekių eksporto rinka. Lietuviški žemės ūkio ir maisto produktai eksportuojami į 157 pasaulio šalis, o bendra eksportuotų prekių vertė praėjusiais metais sudarė 7,6 mlrd. Eur.