Lietuva TATENA Valdytojų taryboje pasmerkė Rusijos nelegalią veiklą užgrobtoje Zaporižios atominėje elektrinėje

Lietuva TATENA Valdytojų taryboje pasmerkė Rusijos nelegalią veiklą užgrobtoje Zaporižios atominėje elektrinėje

Lapkričio 24 dieną Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Valdytojų tarybos posėdyje Lietuvos ambasadorius prie tarptautinių organizacijų Vienoje Vaidotas Verba nacionaliniame pareiškime išreiškė nepertraukiamą Lietuvos paramą Ukrainai ir jos žmonėms, pasmerkė Rusijos vykdomą agresiją Ukrainoje ir jos nelegalią veiklą užgrobtoje Zaporižios atominėje elektrinėje, kurioje TATENA ekspertai stebi negerėjančią situaciją, ir pareikalavo Rusijos atsakomybės bei neatidėliotino pasitraukimo iš visos Ukrainos teritorijos.

„Nėra jokio kito teisėto personalo ar teisėto reguliuotojo, o tik Ukrainos, ir niekas negali vienašališkai įteisinti savo buvimo kitos suverenios valstybės teritorijoje ir šios suverenios valstybės objekte“, – sakė ambasadorius V.Verba.

Valdytojų taryboje Lietuva taip pat įgarsino nesaugios Baltarusijos atominės elektrinės, šių metų lapkričio 1 dieną pradėjusios pramoninį antrojo elektrinės bloko eksploatavimą, saugos problemas, kurios kelia didžiulį susirūpinimą Lietuvai ir jos žmonėms.

Lietuva Valdytojų taryboje taip pat kėlė Irano nebendradarbiavimo su TATENA ir garantijų susitarimo nesilaikymo klausimą bei išreiškė susirūpinimą dėl Irano branduolinės programos tikslų.

„Iranas toliau plėtoja savo branduolinę programą, o tai didina platinimo riziką regione ir už jo ribų, ypač šiais neramiais laikais. Primygtinai raginame Iraną pakeisti nerimą keliančią branduolinę trajektoriją“, – teigiama ambasadoriaus V.Verbos pareiškime.

TATENA Valdytojų taryboje, vykusioje lapkričio 22-24 dienomis Vienoje, buvo nagrinėjami branduolinės saugos, branduolinio saugumo, garantijų, branduolinių technologijų ir kiti TATENA kompetencijos klausimai. Saugumo situacija pasaulyje koreguoja TATENA Valdytojų tarybos darbotvarkę, kuri paprastai šiuo metų laiku renkasi apžvelgti TATENA techninio bendradarbiavimo ir pagalbos veiklas. „Hamas“ išpuoliai prieš taikius Izraelio gyventojus, Rusijos agresyvus karas Ukrainoje ir prieš jos branduolinės energetikos objektus tapo dominuojančiomis Valdytojų tarybos temomis.