Gruodžio 10 dieną Lietuvos ambasadoje Airijoje lietuvių bendruomenės vaikai ir paaugliai, jaunieji ateitininkai bandė atsakyti į klausimus, kuo lietuvių tauta yra įdomi kitoms pasaulio tautoms, kuo lietuviai išsiskiria iš kitų, ar ką tik į UNESCO pasaulio nematerialaus paveldo sąrašą įtraukti sodai yra rišami, veriami ar auginami, kas yra nuometas ir kada jis rišamas, kodėl paukščio simbolis yra svarbus lietuvių tautosakoje ir tautodailėje, koks paukštis yra nacionalinis Lietuvos paukštis. Ir dar daug įvairių temų lietuvių jaunimas Airijoje nagrinėjo kartu su viešnia iš Lietuvos edukologe Laimai Kiškiene.
„Paukščio simbolika lietuvių liaudies mene ir tautosakoje yra labai sena ir daugiareikšmė. Šis simbolis lietuvių tautodailėje yra ypač dažnas ir svarbus. Paukštis yra tarpininkas tarp dangaus ir žemės. Lietuvių folklore, mitologijoje, religijoje, liaudies mene atlieka daugybę funkcijų, kurios yra susijusios su visais žmogaus gyvenimo ciklais. Ant senovinių kraičio skrynių, rankšluostinių ištapyti gyvybės medžiai žavi savo lelijomis ir paukščiais, ant metalinių kryžių bei molinių puodynių rasite ir gandrą, ir gaidį“, – apie paukščių simbolius jaunimui pasakojo tautodailininkė. Viešnia demonstravo lietuvių keramikos, audinių, medžio drožinių, kryždirbystės, karpinių pavyzdžius, kuriuose matomi paukščių simboliai.
Netrūko ir praktinių užsiėmimų. Vaikams sudaryta galimybė pasidaryti dekoratyvinį žaislą – tautiniais motyvais išmarginti medinius paukštukus, papuošti juos molinėmis kojytėmis.
Kol vaikai gilinosi į lietuviškos tapatybės subtilumus, jų tėveliams buvo surengta latvių režisieriaus Edvino Šnuorės (Edvīns Šnore) dokumentinio filmo „Sovietų istorija“ (The Soviet Story) peržiūra ir aptarimas. Filmas, nagrinėjantis Sovietų Sąjungos ir Vokietijos santykius iki 1941 metų, pasakojantis sovietų vykdytą terorą, priminė, kad turime mokytis iš istorijos pamokų.
„Jei ukrainiečiai apkasuose nepavargsta ir kovoja už savo Tėvynės laisvę, mes neturime teisės pavargti padėti jiems nugalėti“, – per filmo aptarimą teigė Lietuvos ambasadorius Airijoje Marijus Gudynas.
Renginio išvakarėse L. Kiškienė aplankė Dublino lituanistinę šeštadieninę mokyklą „4 vėjai“ ir Trimo mokyklą „Šaltinėlis“, kur vaikai ir jaunimas išklausė viešnios skaitomą paskaitą „Tarp Lietuvos ir tarp dangaus aukšto“, gamino popierinius paukštelius, iš šiaudelių rišo reketukus. Dar viename susitikime su ateitininkų jaunimu iš siūlų buvo gaminamos dekoratyvinės žvaigždės su Auseklio ir Marijos simboliais.
Laima Kiškienė – Ramygaloje gyvenanti tautodailininkė, edukatorė, kūrybos klubo „Savos erdvės“, kur vyksta tarptautiniai keramikų susibūrimai, įkūrėja.