Apdovanojimas ministrei Už atvirą dialogą su visuomene, sprendimų paiešką, Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, teigiamus pokyčius šeimos ir karjeros derinimo, vaiko priežiūros srityse „Metų pokyčio lydere“ paskelbta socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Aktyvias visuomenės ir verslo atstoves vienijanti asociacija „Lyderė“ renginyje pagerbė žmones, reikšmingai prisidedančius prie lyčių lygybės skatinimo ir moterų lyderystės stiprinimo Lietuvoje.
Siekiant skatinti lyčių lygybę, nuo šių metų pradžios įsigaliojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, kurios suteikia galimybę abiem tėvams pasinaudoti neperleidžiamomis vaiko priežiūros atostogomis. Du mėnesiai skirti mamai ir du mėnesiai yra skirti tėvui. Tikimasi tai leis tėvams lengviau ir tolygiau dalintis vaiko priežiūra.
„Tikiu, kad tėčiui ir mamai priklausantys du neperleidžiami mėnesiai gimus vaikui, padės keisti stereotipus, gerins santykius šeimoje, leis subalansuoti šeimos pareigų pasidalijimą tarp tėvų, skatins geresnį vaiko ir tėčio ryšio formavimąsi, didins moterų įsitraukimą į darbo rinką ir mažins jų diskriminaciją“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė.
Ministrė M. Navickienė pasidžiaugė lyčių lygybės indekso pokyčiais Lietuvoje – palyginti su 2021 m., praėjusiais metais ryškesnis pokytis pastebėtas sveikatos, galios ir žinių srityse.
„Tačiau iššūkių vis dar išlieka galios srityje, nes pažanga itin trapi. Todėl šiemet Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skyrė tikslinį finansavimą nevyriausybinių organizacijų projektams, skirtiems skatinti mergaičių lyderystės savybes, moterų įsitraukimą ir dalyvavimą poliniame gyvenime“, – pažymėjo ministrė M. Navickienė.
Anot ministrės M. Navickienės, dar vienu iššūkiu lyčių lygybės srityje yra smurtas artimoje aplinkoje, kurio metu dažniausiai nukenčia moterys. Todėl Lietuvoje smurto artimoje aplinkoje prevencijai ir šio reiškinio mažinimui yra skiriamas didelis dėmesys.
Nuo šių metų liepos 1 d. įsigalioja nauja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcija, kuri, tikimasi, suteiks galimybę efektyviau apsaugoti nukentėjusius, pritaikant apsaugos orderį. Taip pat bus sudarytos sąlygos gerinti specializuotos kompleksinės pagalbos kokybę, užtikrins sklandų tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir kompleksinį požiūrį į smurto artimoje aplinkoje iššūkį.