Minime Pasaulinę nevyriausybinių organizacijų dieną

Minime Pasaulinę nevyriausybinių organizacijų dieną

2024-02-27

Vasario 27-oji – Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena. Ji skirta pabrėžti svarbią šio sektoriaus misiją ir pagerbti nevyriausybines organizacijas, jų narius bei savanorius reikšmingai prisidedančius prie visuomenės gerovės kūrimo. Pasaulinė nevyriausybinių organizacijų diena tarptautiniu mastu pradėta minėti 2014 metais ir šiuo metu ją jau mini apie 90 šalių. 

„Noriu pasveikinti visų nevyriausybinių organizacijų atstovus su Pasauline NVO diena. Jūsų pasiaukojantis darbas turi milžinišką reikšmę mūsų visuomenei. NVO krizių akivaizdoje tapo didžiausiu ir svarbiausiu valstybės ramsčiu. Gebėjimas dirbti išvien teikia viltį, kad būsime pajėgūs reaguoti ir įveikti bet kokius iškilusius sunkumus. Mieli savanoriai, organizacijų nariai ir vadovai, jūsų atsidavimas kuria gražesnę ir įtraukesnę Lietuvą, keičia žmonių gyvenimus ir visą pasaulį. Linkiu tvirtybės be galo prasmingoje kasdienėje veikloje“, – su svarbia diena sveikina socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Kaip parodė pastarųjų metų patirtis, krizinėse situacijose efektyvus valstybės atsakas neįsivaizduojamas be NVO įsitraukimo, reakcijų greičio, gebėjimo burti žmones ir įtraukti savanorius. NVO lankstumas, kūrybiškumas ir gebėjimas atliepti skirtingus visuomenės poreikius teikiant paslaugas bei įgyvendinant kitas veiklas, yra viena iš svarbiausių visų Lietuvos gyventojų socialinės gerovės užtikrinimo sąlygų.

Veikdami kaip tiltas tarp valdžios institucijų sprendimų ir visuomenės, NVO prisideda prie demokratinės politinės kultūros stiprinimo ir skatina piliečių įsitraukimą į valstybės valdymą.

Vis didesnė visuomenės dalis supranta ir mato NVO kuriamą vertę ir vis aktyviau įsitraukia į jų veiklas. „Vilmorus“ atliekamo pasitikėjimo nevyriausybiniu sektoriumi 2021 m. tyrimo duomenimis, NVO pasitiki daugiau nei 57,2 proc. apklaustųjų. Per pastarąjį dešimtmetį pasitikinčiųjų dalis išaugo daugiau nei dvigubai.

Vis daugiau Lietuvos gyventojų tiesiogiai įsitraukia ir prisideda prie NVO veiklų. 2022 m. Pilietinės galios indekso duomenimis, 13,6 proc. apklaustųjų dalyvavo visuomeninių organizacijų, judėjimų veikloje, 30,7 proc. – vietos bendruomenių veikloje.

Siekiant, kad nevyriausybinis sektorius stiprėtų ir galėtų įgyvendinti dar platesnį kokybiškų veiklų spektrą bei teikti dar daugiau paslaugų visuomenei, valstybė investuoja į NVO sektorių. 2023 m. vien Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė 40 konkursų, kurių pagalba NVO teikė paslaugas šeimoms, negalią turintiems žmonėms, jaunimui bei vyresnio amžiaus asmenims ir kitoms visuomenės grupėms. NVO fondo pagalba, praėjusiais metais savo institucinius gebėjimus sustiprino 79 organizacijos.

NVO veiklai stiprinti finansavimo konkursus taip pat skelbia ir kitos institucijos.

Daugiau informacijos galima rasti čia: https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/nevyriausybiniu-organizaciju-politika/nvo-teikiamas-finansavimas/