Ministras K. Navickas: mokslas gali ir turi prisidėti prie tvaresnio ūkininkavimo

Ministras K. Navickas: mokslas gali ir turi prisidėti prie tvaresnio ūkininkavimo

2024-05-07

Išvažiuojamame Žemės ūkio mokslo tarybos (ŽŪMT) posėdyje, surengtame Lyduokių kaimo bendruomenės namuose (Ukmergės r.), žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas su ūkininkais, mokslininkais ir specialistais aptarė ekologinio žemės ūkio aktualijas, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginio plano (SP) intervencinių priemonių projektų galimas temas ir kitus ES Žaliajam kursui aktualius klausimus, taip pat aplankė Lietuvoje žinomo ekologinio ūkininkavimo entuziasto, ŽŪMT nario Valentino Genio ūkį.

ŽŪMT nariai aptarė SP intervencinių priemonių „Mokymai ir įgūdžių įgijimas“ bei „Parodomieji projektai ir informavimo veikla“ prioritetines temas. Posėdžio metu buvo pristatytos ir SP intervencinės priemonės „Europos inovacijų partnerystė žemės ūkio našumo ir tvarumo srityje“ (EIP) projektinės idėjos, gautos iš įvairių asociacijų.

Galutiniai šių temų bei EIP projektinių idėjų sąrašai bus teikiami tvirtinti Žemės ūkio ministerijos Žemdirbių švietimo, konsultavimo priemonių, žemės ūkio parodų ir mokslinių tyrimų atrankos komitetui.

Tarybos posėdyje buvo pristatytas ir šiemet startavęs naujas tarptautinis projektas BOOST4BIOEAST, skirtas bioekonomikos plėtrai Vidurio Rytų Europos ir Baltijos šalyse. Lietuvai įgyvendinant projektą atstovaus Žemės ūkio ministerija ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos tyrimų institutas.

Dirbti jaučiant pagarbą gamtai

Jau beveik 20 metų Ukmergės krašte ūkininkaujančio V. Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Už sėkmingą darbą ekologinės gamybos ūkyje, jame vykdomus ilgalaikės ekologinės žemdirbystės, bearimės technologijos ir kitus tyrimus jam yra įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis.

Visą savo gyvenimą kaupta patirtimi jis geranoriškai pasidalijo ir su Žemės ūkio mokslo tarybos nariais, apsilankusiais jo ūkyje ir apžiūrėjusiais ekologiškai dirbamus laukus.

V. Genys neabejoja, kad keičiantis klimatui ūkininkauti taps vis sudėtingiau, todėl kiekvienam ūkininkui tenka pareiga tausoti turimus resursus, išsaugoti dirvožemio bioįvairovę.