Žemės ūkio ministerija, siekdama skatinti trumpų maisto tiekimo grandinių plėtrą Lietuvoje, supaprastino paramos teikimo tvarką – jau nuo kovo 18 dienos pareiškėjai gali pretenduoti į paramą tiesioginiams ūkyje užaugintos ir (arba) perdirbtos produkcijos pardavimams vykdyti. Pagal šią tvarką teiksiantys paraiškas ūkininkai, labai mažos įmonės, užsiimančios žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu galės pretenduoti į paramą iki 150 tūkst. Eur. Iš viso šiems metams skirta 4,9 mln. Eur. Paramos paraiškas pagal supaprastintą tvarką, Nacionalinė mokėjimo agentūra, priima nuo kovo 18 d. iki gegužės 13 d.
„Kas naujo supaprastintoje paramoje? Bus remiamas įprastas ūkio subjektų bendradarbiavimas – skatinant tiesioginį žemės ūkio ir maisto produktų pardavimą ir jų transportavimą, siekiant, kad sveikatai palankūs, ūkyje užauginti arba perdirbti maisto produktai kuo greičiau pasiektų vartotoją. Kitaip tariant, šia parama norime skatinti individualius tiesioginius pardavimus, kai maisto produktus pirkėjas įsigyja tiesiogiai iš gamintojo ūkyje, turgavietėje, gaunant maisto krepšelį į namus arba pasinaudodamas internetine prekyba“, – teigia Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Programos LEADER ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Jelena Dokudovič.
Galimi pareiškėjai
Parama paremta bendradarbiavimu žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo srityje, todėl paraišką būtina teikti su partneriais, t. y. projekte turi dalyvauti ne mažiau kaip 2 subjektai. Pareiškėjais ir partneriais gali būti ūkininkai, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu, savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą; privatūs juridiniai asmenys (labai mažos įmonės), užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu.
Pareiškėjo ir partnerių bendradarbiavimas privalo būti įtvirtintas jungtine veiklos sutartimi, pasirašyta prieš paraiškos pateikimą. Pareiškėjai ir partneriai projektą įgyvendins kartu kaip vieno projekto grandinės dalyviai. Tarpininkas, trumpoje tiekimo grandinėje dalyvaujantis tarp gamintojo ir galutinio vartotojo, projekte gali būti tik vienas arba projektą galima įgyvendinti be tarpininko.
Tinkamos finansuoti išlaidos
Priemonės įgyvendinimo taisyklėse tinkamos finansuoti išlaidos išskirtos į penkias kategorijas, t. y. verslo plano įgyvendinimo išlaidos iki 60 proc. (projekto reikmėms skirtos naujų transporto priemonių įsigijimas (N1, O2 ir SP kategorijų bazinės komplektacijos transporto priemonės – įrengtos kaip maisto prekių pardavimo vieta), mechaniniai-hidrauliniai vežimėliai ir (ar) krautuvai, išskyrus teleskopinius, prekybiniai baldai (stelažai, lentynos, šaldymo vitrinos, termodėžės ir kt.), prekybinė įranga (svarstyklės, kasos aparatas ir kt.), gaminamų produktų apdorojimo ir (arba) perdirbimo ir paruošimo realizacijai, fasavimo ir (arba) pakavimo įranga bei medžiagos, ir kt.), nesudėtingų statinių nauja statyba, rekonstravimas ar kapitalinis remontas, prekybiniai kioskai ir prekybos automatai.
Einamosios bendradarbiavimo išlaidos finansuojamos 100 proc. intensyvumu (susitikimų organizavimo, administracinių patalpų (biuro) nuomos, kanceliarinių prekių įsigijimo išlaidos – jos negali viršyti 20 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, išskyrus projekto bendrąsias išlaidas), einamosioms projekto įgyvendinimo išlaidos iki 100 proc. (pardavėjo darbo užmokesčio, prekyvietės patalpų / ploto nuomos ir išlaikymo, transportavimo, kasos aparato modifikavimo išlaidos.
Svarbu atkreipti dėmesį, jei paramos paraiškoje suplanuotos išlaidos, kurioms nustatyti fiksuotieji įkainiai, jų vertė apskaičiuojama tik pagal fiksuotuosius įkainius (iš anksto nustatytas vienodas projekto išlaidų vieneto įkainis yra taikomas projekto tinkamoms finansuoti išlaidoms apskaičiuoti ir apmokėti remiantis pateiktais dokumentais, kuriais įrodomas projekto kiekybinio rezultato pasiekimas, kai paramos gavėjas neteikia išlaidų pagrindimo ir išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentų).
Skatinamosios veiklos, susijusios su trumposios tiekimo grandinės plėtra (trumpalaikių renginių organizavimo, prekės ženklo kūrimo ir gaminimo paslaugų ir kt.), išlaidos (ne daugiau kaip 20 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų) bei bendrosios išlaidos (ne daugiau kaip 10 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų) taip pat finansuojamos 100 proc. intensyvumu.
Paramos intensyvumas gali būti padidinamas 10 proc. punktų, tačiau negali viršyti 70 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų kai pareiškėjas ir jo partneris (-iai) yra jaunieji ūkininkai (fizinis asmuo, juridinio asmens vadovas, kurie paramos paraiškos pateikimo dieną yra ne vyresni kaip 40 metų amžiaus (pareiškėjui dar nėra suėję 41 metai) ir turi reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos), investuojantiesiems penkerių metų laikotarpiu po įsikūrimo.
Paramos suma
Vienam projektui galima gauti iki 150 000 Eur be PVM, nepriklausomai nuo partnerių skaičiaus.
Už gautą paramą pareiškėjai galės sukurti ne mažiau kaip vieną prekybos ir (ar) realizavimo vietą, pavyzdžiui, kilnojamą prekyvietę, automobilinę ar internetinę parduotuvę, vietą paviljone ir (ar) turguje. Taip pat galės vykdyti prekybą produktų gamybos vietose (ūkiuose), prekybą pagal ilgalaikes pirkimo–pardavimo sutartis.
“Svarbu paminėti, kad pagal supaprastintąją tvarką bus remiama tik nesudėtingų statinių statyba, jų rekonstravimas ar kapitalinis remontas. Pareiškėjas galės statyti modulinius prekybos namelius, ir juos pagal sezoniškumą kilnoti skirtingose veiklos įgyvendinimo vietose“, – informuoja ministerijos atstovė.
Taip pat svarbu tai, kad parama yra teikiama tik tiems produktams realizuoti, kurie yra užauginti pareiškėjo ar partnerio valdoje ir kurie patenka į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priedą. Kitaip tariant, išvirtos uogienės ar pagamintas maistas nėra remiamas šia priemone.
„Šia supaprastinta parama mes siūlome išvystyti ūkį į modernų, efektyvų ir inovatyvų verslą. Pirmiausia, parduokite savo ūkyje užaugintą ar perdirbtą produkciją be nustatyto kiekio. Tai leis jums tiesiogiai pasiekti rinką ir kurti artimesnį ryšį su savo vartotojais, remiantis jų poreikiais ir pageidavimais. Antra, įsigykite produkcijai realizuoti transporto priemonę. Tai padės greitai ir efektyviai pristatyti savo produkciją klientams, taip pat suteiks galimybę plėsti verslą ir pasiekti naujas rinkas. Trečia, įsigykite kilnojamus kioskus. Šie mobilūs prekybos taškai leis jums būti lankstesniems ir pritaikyti savo pardavimo vietą pagal sezonus, renginius ar klientų srautus. Ir, galiausiai, statykite nesudėtingus statinius. Toks investavimas leis greičiau ir paprasčiau pradėti tiesioginius pardavimus. Mes tikime, kad šie paprasti, bet svarbūs žingsniai padės jums pasiekti jūsų ūkio tikslus ir transformuoti jį į sėkmingą ir pelningą verslą“, – pataria ŽŪM Programos LEADER ir kaimo plėtros skyriaus vyr. specialistė Jelena Dokudovič.
Daugiau informacijos apie paramą trumposioms maisto tiekimo grandinėms rasite čia.