Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje lankėsi CERN tarybos prezidentas prof. Eliezer Rabinovici. Susitikimo metu su CERN atstovu aptartas artėjantis Lietuvos asociatyviosios narystės organizacijoje vertinimas, pristatyta šalies mokslo ir inovacijų veikla bei pasiekimai.
„Lietuva CERN asocijuotąja nare tapo prieš penkerius metus – 2018-aisiais, tai šalies mokslui ir verslui atvėrė plačias galimybes dalyvauti įvairiose CERN iniciatyvose, mokslo eksperimentuose. Atėjo laikas įsivertinti Lietuvos progresą šioje srityje: kaip mums sekasi stiprinti dalelių fizikos potencialą, apsvarstyti ir pilnos narystės organizacijoje galimybes“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Justas Nugaras.
E. Rabinovici pabrėžė, kad branduolinės ir dalelių fizikos tyrimai, kuriuos vykdo CERN, yra viena iš sričių, kurioje Europa – pasaulio lyderė. Pasak jo, organizacija yra atvira Lietuvos pilnai narystei ir laukia iš čia atvyksiančių talentų. „Labai reta, kai maža valstybė gali uždėti ranką ant vairo, priklausančio vieninteliam tokiam ir geriausiam pasaulyje laivui. Mažos valstybės dažnai neturi tokios prieigos, o CERN ją sukuria“, – susitikimo ministerijoje metu pažymėjo E. Rabinovici.
CERN atstovas taip pat išskyrė, jog Lietuva pasižymi stipria bendruomene, kuri labai domisi CERN veikla, ir rekomendavo šaliai siekti dar didesnio proveržio dalelių fizikos srityje. „Jei yra valios ir talento, yra ir galimybė. Tikiu, kad Lietuva tokio talento turi“, – sakė E. Rabinovici.
CERN – Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija, kurioje fizikai ir inžinieriai tiria fundamentaliąsias, t. y. pagrindines, materijos sudedamąsias daleles. Tai didžiausia pasaulyje branduolinės ir dalelių fizikos laboratorija, esanti Šveicarijoje, valdanti sudėtingiausią ir didžiausią dalelių greitintuvų kompleksą.
Lietuvos asocijuotosios narystės CERN peržiūra vyks šį rudenį. Kitą mėnesį šalyje lankysis CERN ekspertų grupė, kurie susitiks su mokslo ir verslo atstovais bei sprendimų priėmėjais įvertinti, kaip Lietuva įgyvendina asocijuotosios narystės įsipareigojimus, ypač stiprinant CERN vystomų fizikos sričių potencialą.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prisideda prie Lietuvos potencialo plėtros fizikos srityje, infrastruktūros tobulinimo.
Pernai patvirtintas 2022–2027 m. CERN veiksmų planas. Valstybė siekia didinti produktyvumą plėtojant naujas galimybes žinių ir technologijų perdavimui, stiprinant mokslo potencialą, skatinant mokslo ir verslo bendradarbiavimą. CERN veikloms stiprinti bei su organizacijos tematika susijusiems moksliniams tyrimams vykdyti reikalingai infrastruktūrai plėtoti numatytas 19 mln. eurų finansavimas.
Wonderful website. Plenty of useful information here. I am sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks in your effort!
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.