Tarptautiniame mokinių konkurse Lietuvai atstovaus jaunoji mokslininkė, tyrinėjanti Marso dirvožemį

Tarptautiniame mokinių konkurse Lietuvai atstovaus jaunoji mokslininkė, tyrinėjanti Marso dirvožemį

Ką tik pasibaigusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape paaiškėjo, kad atstovauti Lietuvai į tarptautinį konkurso etapą vyks Martyna Kniazevaitė iš Kauno tvirtovės VII forto, neformalaus švietimo gamtos ir tiksliųjų mokslų mokyklos (darbo vadovė Gailė Pocevičiūtė). Jos darbas „Perchlorato jonų koncentracijos mažinimas Marso dirvožemyje, naudojant Azospira Oryzae“, pripažintas geriausiu. ES jaunųjų mokslininkų konkursas rugsėjo mėn. vyks Briuselyje.

Martyna pasakoja, Marso planetos dirvožemyje esanti didelė cheminių junginių – perchlorato jonų – koncentracija – problema, trukdanti kolonizuoti planetą. Perchloratų yra ir Žemėje, tačiau labai mažai. Norint, kad Marsas taptų palankesne aplinka gyventi, jų koncentraciją reikia sumažinti.  

Šiais metais ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo baigiamajame ture varžėsi 23 biomedicinos, chemijos, mikrobiologijos, fizikos, ekologijos ir kitų mokslo sričių darbų autoriai.

Konkurse antroji vieta paskirta Kamilei Milkintaitei iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos už darbą „FTO ir ALKBH5 demetilazių, METTL1 ir BUD23 metiltransferazių raiškos tyrimai skirtingo piktybiškumo laipsnio gliomos pacientų navikiniuose mėginiuose“ (darbo vadovė Rūta Urbanavičiūtė). Taip pat Urtei Banaitytei iš Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazijos už darbą „Keturių Potentilla genties rūšių skirtingų augalo dalių alkoholinių ekstraktų antibakterinio aktyvumo tyrimas in vitro“ (darbo vadovė Loreta Banaitienė). Taip pat Titui Jasaičiui iš Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos už darbą „Dvitakčio vidaus degimo variklio efektyvumo didinimas“ (darbo vadovė Irena Skamarakienė), Aisčiui Šukiui ir Martynui Bukiui iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos už darbą „Mikrogumos pernaša ir kaupimasis sniege bei grunte“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė).

Trečiosios vietos laimėtojai – Evelina Riukaitė ir Rugilė Ramoškaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos, trečioji vieta joms paskirta už darbą „Temperatūros, kritulių ir saulės aktyvumo įtaka medžio rievių augimo dinamikai“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė); Rugilė Viskontaitė ir Laurita Ambraškaitė iš Klaipėdos „Vėtrungės“ gimnazijos, apdovanotos už darbą „Biologinio apaugimo intensyvumo priklausomybė nuo paviršiaus ir temperatūros, jo sąsaja su invazinėmis rūšimis“ (darbo vadovė Daiva Mickutė). Trečioji vieta taip pat paskirta Gretai Žikaraitei iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos už darbą „Juodavaisių aronijų vaisių brandos tarpsnio antioksidacinės savybės“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė), Ūlai Trušytei iš Kauno tvirtovės VII forto už darbą „Violaceino biosintezėje dalyvaujančių genų vioA-E iš C.violaceum perkėlimas ir pigmento sintezė E. coli bakterijose“ (darbo vadovė Gabija Naujokaitė), Rūtai Jonei Lynykaitei ir Agotai Biekšaitei iš Alytaus Dainavos progimnazijos už darbą „Maisto švaistymas  ir maisto produktų išsaugojimas panaudojant augalus ir vaškines drobeles (fitoncidų ir vaško poveikis pelėsiniams grybams)“ (darbo vadovė Laima Zita Burkova); Augustinui Stasiškiui ir Deividui Aidukoniui iš Vilniaus Karoliniškių gimnazijos už darbą „Akustinė levitacija ir jos veikimas praktikoje“ (darbo vadovė Rita Grybaitė).

Mokiniams įteikti ir specialieji prizai. Buvusio konkurso dalyvio, Kalifornijos universiteto San Diego (JAV) mokslininko Juliaus Bogomolovo įsteigtas piniginis prizas atiteko Aisčiui Šukiui ir Martynui Bukiui iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos (darbo vadovė Valentina Rakužienė). Kelione į Tarptautinę gamtos tyrimų savaitę (International Wildlife Research Week, birželio 17–24 d.) apdovanota Kamilė Milkintaitė už darbą „„FTO ir ALKBH5 demetilazių, METTL1 ir BUD23 metiltransferazių raiškos tyrimai skirtingo piktybiškumo laipsnio gliomos pacientų navikiniuose mėginiuose“. Kelione į 2024 m. vasario mėnesį  (20–24 d.) vyksiantį „Šveicarijos talentų forumą“ – Greta Žikaraitė už darbą „Juodavaisių aronijų vaisių brandos tarpsnio antioksidacinės savybės“.

ES jaunųjų mokslininkų konkursas mokiniams suteikia unikalią galimybę ne tik susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, bet ir dalintis patirtimi bei varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje.
Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, palaiko ir remia – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Partneris – Valstybinis patentų biuras.

Parengta pagal LMNŠC informaciją