Žemės ūkio naudmenų ir  pasėlių deklaravimas: bandomosios savaitės ir nuotolinės ūkininkų konsultacijos     

Žemės ūkio naudmenų ir  pasėlių deklaravimas: bandomosios savaitės ir nuotolinės ūkininkų konsultacijos     

Šią savaitę prasidėjo žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas – vienas svarbiausių procesų žemės ūkyje. Pirmąsias dvi savaites deklaravimo sistema bus bandoma – žemdirbiai galės tikslinti paraiškos duomenis. Kiekvieną ketvirtadienį bus rengiamos ir nuotolinės ūkininkų konsultacijos.

Pasėlių deklaravimas pirmąsias dvi savaites

Nuo 2023 m. pradedamas įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas, todėl šių metų deklaravime nemažai naujovių. Nebelieka žalinimo išmokos, tačiau ūkininkams atsiranda galimybė rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas (ekologines sistemas). Patvirtinti ir nauji geros agrarinės bei aplinkosaugos būklės reikalavimai, kurių yra daugiau nei anksčiau ir kuriems atitikti reikia daugiau žinių, informacijos bei pasiruošimo. Deklaravimo procesas labiausiai keisis tiems, kurie pretenduos į didesnes išmokas.

Šiemet gausu naujovių ir pakeitimų. Nors pasėlių deklaravimo sistemos techniniai sprendimai yra suprojektuoti, tačiau iššūkių kyla dėl praktinio taisyklių taikymo. Siekiant išlaikyti esminį tikslą – skatinti ir padėti ūkininkams dalyvauti kuo daugiau priemonių, pirmąsias dvi savaites, kad išliktų galimybė atlikti minimalius ūkininkams palankesnius pakeitimus, deklaravimas vyksta nesuteikiant teisės paraiškas patvirtinti. Tai yra svarbu ne tik siekiant suvaldyti teisėtus lūkesčius, bet ir sudaryti visiems vienodas sąlygas.

Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) žemdirbiai galės sukurti paraišką, tikslinti jos duomenis, įbraižyti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius bei visa tai išsaugoti. Šiomis savaitėmis deklaruojantys ūkininkai sulauks didesnio dėmesio ir konsultacijų. Po šių dviejų savaičių ūkininkai paraiškas jau galės tvirtinti.

Žemės ūkio ministerija tikisi, kad ūkininkai pas savivaldybių specialistus ateis jau pasiruošę, susidarę savo veiklos planus, todėl po dviejų bandomųjų savaičių viskas vyks įprastai, kaip ir kasmet. Kažkada didelė naujovė buvo įvestas pasėlių žalinimas, sukėlęs deklaruojančių ūkininkų nepasitenkinimą, bet netrukus visi viską perprato ir problemų nebeliko.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas tęsis iki birželio 20 dienos.

Siekiantiems papildomų išmokų – naudinga skaičiuoklė

Ūkininkai, siekiantys gauti papildomas išmokas, šiemet pirmą kartą turės rinktis bei savo veikloje pritaikyti aplinkos apsaugai skirtas ekologines sistemas. Norėdami jas įgyvendinti, ūkininkai prieš deklaravimą turėtų tiksliai pagal savo plotą apsiskaičiuoti, kokias sistemas taikys, į kurias lėšas bandys pretenduoti.

Atsižvelgdama į tai, Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) sukūrė labai naudingą Excel skaičiuoklę. Ji skirta ūkininkams, siekiantiems pasitikrinti, ar atitinka reikalavimus, keliamus norint dalyvauti kompleksinėje ekologinėje sistemoje „Veiklos ariamojoje žemėje“. Kol kas duomenis į skaičiuoklę reikia suvesti rankiniu būdu, tačiau netrukus VĮ Žemės ūkio duomenų centras šią skaičiuoklę padarys automatinę.

Skaičiuoklę galima rasti čia: https://www.nma.lt/index.php/parama/tiesiogines-ismokos/ekologines-sistemos-veiklos-ariamojoje-zemeje-skaiciuokle/45444#res

Nuotolinės konsultacijos ūkininkams – kiekvieną ketvirtadienį

Siekdama užtikrinti sklandų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių bei ūkinių gyvūnų deklaravimą bei sudaryti sąlygas pareiškėjams konsultuotis visais deklaravimo klausimais, Žemės ūkio ministerija kiekvieną savaitę rengs nuotolines konsultacijas.

Nuotolinis konsultavimas vyks ketvirtadieniais nuo 8 iki 10 val. Ūkininkus geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, tiesioginių išmokų taisyklių klausimais konsultuos ministerijos, NMA, VĮ Žemės ūkio duomenų centro specialistai.

Pirmoji nuotolinė konsultacija vyks balandžio 20 d., 8 val.

Norėdami prisijungti per Microsoft Teams programą, aktyvuokite šią žemiau esančią nuorodą:  

Click here to join the meeting

Siekiant kokybiško renginio, prisijungus prašome išjungti mikrofonus ir kameras, o norint pasisakyti reikės naudoti funkciją „pakelti ranką“.

Kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galite kreiptis specialiu el. paštu [email protected].