G. Landsbergis EBPO ir Pietryčių Azijos ministrų forume: Lietuva prisideda prie pasaulinių iniciatyvų, stiprinančių taisyklėmis grįstą ekonominį bendradarbiavimą

G. Landsbergis EBPO ir Pietryčių Azijos ministrų forume: Lietuva prisideda prie pasaulinių iniciatyvų, stiprinančių taisyklėmis grįstą ekonominį bendradarbiavimą

Spalio 26 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Vietname dalyvavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Pietryčių Azijos regioninės programos (SEARP) ministrų forume. G. Landsbergis teigė, kad nuolat kintančioje globalioje aplinkoje, kur transatlantinio regiono šalys ir Pietryčių Azija yra geopolitinių iššūkių priešakyje, būtina stiprinti šalių saugumo ir ekonomikos augimo tarpusavio ryšį.

„Pasaulinės ekonomikos atsigavimą po pandemijos sutrikdė Rusijos agresija prieš Ukrainą, dėl kurios pakilo pasaulinės maisto ir žaliavų kainos ir sutriko tiekimo grandinės. Mūsų bendras interesas yra užtikrinti, kad taisyklėmis pagrįsta tarptautinė tvarka išliktų atspari ir pajėgi atlaikyti ekonominius sukrėtimus, kartu skatinant tvarias investavimo galimybes“, – teigė G. Landsbergis.

Anot G. Landsbergio, dvišalių ryšių su Pietryčių Azija stiprinimas yra labai svarbus plečiant ekonominį potencialą, skatinant investicijas ir abipusį augimą.

„Lietuva neseniai priėmė pirmąją Indijos ir Ramiojo vandenynų strategiją ir yra tvirtai pasiryžusi naudotis naujomis galimybėmis regione, ypač tokiuose sektoriuose kaip elektronika, biotechnologijos, lazeriai ir atsinaujinanti energija. Be to, sustiprinome savo diplomatinį buvimą atidarydami ambasadas Australijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre ir prekybos atstovybę Taipėjuje“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

G. Landsbergis teigė, kad svarbus ne tik dvišalis, bet ir visos Europos Sąjungos (ES) ir Pietryčių Azijos bendradarbiavimas.

„ES laisvosios prekybos susitarimai su Singapūru ir Vietnamu jau atvėrė plačias prekybos galimybes. Remiame ir skatiname vykstančias ES prekybos derybas su kitomis regiono šalimis. Taip pat svarbu  sukurti veiksmingas priemones, skirtas reaguoti į ekonominę prievartą“, – sakė G. Landsbergis.

Ministras pabrėžė, kad Lietuva yra pasirengusi megzti abipusiai naudingas partnerystes Pietryčių Azijoje, kartu prisidėdama prie pasaulinių iniciatyvų, stiprinančių taisyklėmis grįstą bendradarbiavimą.

„Tokios tvirtos ir patikimos partnerystės turėtų būti kertinis vis glaudesnių abipusiai naudingų Europos ir Pietryčių Azijos ryšių akmuo“, – sakė jis.

Spalio 26-27 d. Hanojuje, Vietname, vyksta EBPO Pietryčių Azijos regioninės programos ministrų lygio forumas.  Pagrindinės forumo temos: tvarių ir kokybiškų investicijų Pietryčių Azijos regione skatinimas, investicijų pritraukimas regiono energetinei ir žaliajai transformacijai, EBPO ir Pietryčių Azijos vyriausybių bei verslo bendradarbiavimo stiprinimas.

Šiemet EBPO Pietryčių Azijos regioninei programai pirmininkauja Vietnamas ir Australija.