Kauno modernizmo architektūra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

Kauno modernizmo architektūra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

Šiuo metu Saudo Arabijos sostinėje Rijade vykstančioje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 45-oje sesijoje pripažinęs Kauno modernizmo architektūros išskirtinę reikšmę, Pasaulio paveldo komitetas bendru sutarimu pritarė Lietuvos teiktos paraiškos „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939 m.“ įtraukimui į Pasaulio paveldo sąrašą.

Pasak Lietuvos nuolatinės atstovės prie UNESCO, ambasadorės Jolantos Balčiūnienės, Kauno modernizmo architektūros išskirtinumą pripažinę komiteto nariai įvertino Lietuvos ekspertų indėlį ir bendras Lietuvos atstovų pastangas siekiant šios nominacijos įrašymo. „Šiuo sprendimu Pasaulio paveldo komitetas pripažino Kauno modernizmo architektūros vietą globalioje modernizmo architektūros istorijoje, todėl šis žingsnis yra ne tik didelis pripažinimas, bet ir atsakomybė mums toliau puoselėti šį išskirtinį kultūros paveldą“, – sakė ambasadorė.

Priimdamas šį sprendimą Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Lietuvą patikslinti paraiškos techninius aspektus – šį darbą Lietuvos institucijos turės atlikti iki 2025 metų pabaigos.  

Paraišką „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939 m.“ Lietuva pateikė 2021 m. sausio mėnesį. Tikėtasi, kad Kauno nominacinė byla bus pradėta svarstyti dar 2022 m. vasarą, tačiau dėl Rusijos karo prieš Ukrainą pernai numatyta Pasaulio paveldo komiteto sesija Kazanėje buvo atšaukta.

Kauno modernizmo architektūra yra jau penktoji Lietuvos vertybė, įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą. Be jos, šiuo metu į sąrašą yra įtrauktas Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė ir Struvės geoodezinis lankas.