Lietuva paragino pašalinti Rusiją ir Baltarusiją iš ESBO už agresiją prieš Ukrainą

Lietuva paragino pašalinti Rusiją ir Baltarusiją iš ESBO už agresiją prieš Ukrainą

Vasario 23 dieną Lietuvos užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas dalyvavo ir pasisakė sustiprinto dalyvavimo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje surengtame praėjus dvejiems metams nuo Rusijos agresijos karo Ukrainoje pradžios.

Savo kalboje viceministras pasmerkė Rusijos agresiją: ,,Rusija, vykdydama genocido karą prieš Ukrainą, siekia paneigti ukrainiečių valstybės ir tautos teisę egzistuoti, puoselėja ekspansionistines iliuzijas, keliančias destrukciją. Atviri Rusijos grasinimai kitoms šalims rodo, kad Rusija ruošiasi daug didesniam ir ilgalaikiam konfliktui su demokratiniu pasauliu“, – įspėjo viceministras.

E. Meilūnas pabrėžė, kad Rusijos veiksmai pažeidžia Jungtinių Tautų Chartijos bei Helsinkio baigiamojo akto principus, pamina ESBO dalyvaujančių šalių prisiimtus įsipareigojimus ir kelia pavojų visai tarptautinei taisyklėmis grįstai sistemai bei daugiašališkumui.

Viceministras taip pat akcentavo Ukrainos pergalės svarbą ir pabrėžė, kad parama Ukrainai ir toliau privalo išlikti pagrindiniu organizacijos prioritetu bei kvietė ESBO dalyvaujančias šalis laikytis principingos pozicijos – izoliuoti Rusiją bei jos sąjungininkę Baltarusiją ir pasipriešinti nuolatiniams jų bandymams trukdyti organizacijos veikimui.

,,Teroristinė valstybė Rusija ir jos bendrininkė Baltarusija pagaliau turėtų būti pašalintos iš ESBO struktūrų. Turime rasti politinės valios ir pasitelkdami kūrybiškus sprendimus bei išnaudodami organizacijos mechanizmus rasti būdą pašalinti Rusiją ir Baltarusiją iš organizacijos, taip apsaugant jos vientisumą ir ateitį“, – teigė viceministras E. Meilūnas.                                              

Sustiprinto dalyvavimo ESBO Nuolatinėje taryboje dalyvavo daugumos organizacijoje dalyvaujančių šalių ministrai, viceministrai ar kiti aukšto lygio atstovai.

ESBO – didžiausia regioninė saugumo organizacija, 1975 metais įkurta spręsti visapusiško saugumo ir stabilumo, žmogaus teisių, ekonomikos ir aplinkosaugos klausimus regione, apimančiame 57 Europos ir Centrinės Azijos valstybes.