Birželio 20 d. visame pasaulyje minima Pabėgėlių diena, skirta atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria savo namus priversti palikti žmonės, didinti empatiją ir supratingumą jų atžvilgiu.
„Mūsų valstybė, kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis, stengiasi suteikti pagalbą bėgantiems nuo persekiojimo, karo ar smurto žmonėms. Pasaulinę pabėgėlių dieną dėkoju visiems už vienybę, žmogiškumą ir pilietiškumą, o mūsų šalyje norintiems įsikurti pabėgėliams linkiu atrasti saugumą ir namus, kuriuose būtų gera gyventi bei kurti ateitį“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Birželio 20 d. Pasaulinė pabėgėlių diena bus minima Vilniuje vyksiančiu muzikos festivaliu „Kultūrų ritmu“, kurį rengia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei menų agentūra ARTSCAPE, bendradarbiaudama su Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR), Pabėgėlių priėmimo centru ir Tarptautiniu prieglobsčio miestų tinklu (ICORN).
Nuo 18 val. Kūdrų parke po atviru dangumi bus galima pasiklausyti įvairių tautų muzikos, vyks meninės dirbtuvės vaikams ir suaugusiesiems.
Vienas iš užsienio atlikėjų – Arya Aramnejad – Irano dainininkas ir dainų autorius, žinomas dėl savo protesto ir socialinę žinutę nešančių dainų. Už savo muziką jis buvo kalinamas ir kankinamas Irano režimo. Jam taip pat penkerius metus buvo uždrausta kurti muziką ir išvykti iš šalies. 2018 m. Arya Aramnejad persikėlė į Švediją ir dabar ten tęsia savo muzikinę karjerą. Šiuo metu jis taip pat vadovauja projektui, kuriuo siekiama populiarinti pabėgėlių jaunimo muziką Švedijoje.
Festivalyje „Kultūrų ritmu“ taip pat pasirodys grupė „DLINA VOLNY“ iš Baltarusijos, šiuo metu gyvenanti Lietuvoje. 2021 m. grupė išleido savo antrąjį albumą „DAZED“, kuriame – mistiniai pasakojimai, svajingos fantazijos, skausmas ir viltis.
Festivalio žiūrovai išgirs ir Rakija Klezmer Orkestar – muzikos grupę, atliekančią klezmer (rytų Europos žydų) muziką. Grupės sudėtyje yra šeši profesionalūs, tiek akademinėse, tiek alternayviose erdvėse grojantys muzikantai: Skirmantas Rumševičius (trimitas), Haroldas Parulis (klarnetas), Darius Bagdonavičius (akordeonas, vokalas), Povilas Jurkša (trombonas), Simonas Kaupinis (tūba), Mikas Kurtinaitis (būgnai, vokalas). Skirtingi grupės narių muzikiniai skoniai bei išsilavinimai padeda kurti spalvingas autentiškos klezmer muzikos interpretacijas.
Pabėgėlių ir migrantų statistika Lietuvoje
Oficialiai Lietuva prieglobsčio prašytojus priimančia šalimi tapo 1997 m., ratifikavus Ženevos konvenciją. Per 25 metus prieglobstį gavo kiek daugiau nei 5000 pabėgėlių iš Afganistano, Sirijos, Baltarusijos, Eritrėjos ir kitų šalių. Nuo 2022 m. vasario 24 d. į Lietuvą atvyko 77,8 tūkst. Ukrainos karo pabėgėlių, iš jų apie 26 tūkst. – nepilnamečių. Šiuo metu Lietuvoje gyvena 50 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos.