LŠS nuotr. Šį pavasarį dar 73 šalies mokyklų devintokai dalyvauja pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurse, skirtame gerinti mokinių žinias apie nacionalinį saugumą, piliečių vaidmenį valstybės gynyboje, suteikiant jiems praktinių įgūdžių.
Nuo kovo pradžios iki mokslo metų galo mokymuose dalyvaus apie 3600 mokinių, t. y. maždaug 14 proc. visų šalies devintokų.
Praktiniai pilietiškumo ir gynybos įgūdžių mokymai bus tęsiami kitais mokslo metais ir planuojama, kad per keletą ateinančių mokslo metų juose galės dalyvaus visi šalies devintokai: 2023–2024 m. m. juose dalyvautų apie 50 proc., o 2024–2025 m. – 100 proc. devintokų.
„Noriu paraginti šalies mokyklas aktyviai jungtis prie praktinių pilietiškumo ir gynybos įgūdžių mokymų. Atnaujindami visas bendrojo ugdymo programas siekėme, kad pilietiškumas ir patriotiškumas nebūtų tik vieno mokomojo dalyko objektas, o aprėptų žymiai plačiau. Visgi labai svarbu, kad mokiniai sukauptas teorines žinias gebėtų taikyti praktiškai. Šie mokymai ir suteikia tokią galimybę: per tris kurso dienas jaunuoliai mokosi išgyvenimo lauko sąlygomis, kaip tinkamai elgtis ir išvengti pavojaus gyvybei ir sveikatai ekstremalių situacijų atveju, kaip suteikti pirmąją pagalbą ir kitų įgūdžių, kurie tikrai pravers ir kasdieniniame gyvenime“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas 9 klasių moksleiviams yra bendras Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų projektas. Jis pristatytas pernai gegužę. 2022 m. pavasarį ir rudenį mokymuose dalyvavo 20 mokyklų devintokai.
Tuomet iš juose dalyvavusių mokyklų sulaukta teigiamų atsiliepimų ir palaikymo projektui. Mokyklų vadovai teigė, jog vaikai aktyviai įsitraukė tiek į teorinius mokymus, tiek į išbandymų žygį, kuriame galėjo pritaikyti sukauptas žinias. Dauguma mokymų dalyvių tikino, jog, jei būtų galimybė, panašiuose kursuose dalyvautų dar kartą.
Mokymais visose šalies mokyklose rūpinasi Lietuvos šaulių sąjunga. Kursą veda šauliai, atsargos kariai, profesinės karo tarnybos kariai.
Planuojama, kad nuo 2024–2025 m. m. 3 dienų trukmės praktinis kursas devintokams bus privalomas ir organizuojamas kasmet.
ŠMSM, siekdama stiprinti mokinių pilietiškumo ugdymą, pilietiškumo kompetenciją yra įtraukusi į visų bendrojo ugdymo dalykų atnaujintas programas, papildomai parengta Gyvenimo įgūdžių programa 1-10 klasių mokiniams. Taip pat atnaujinta pasirenkamoji Nacionalinio saugumo ir krašto gynybos programa vyriausiųjų klasių moksleiviams, jai rengiami mokytojai bendradarbiaujant su Krašto apsaugos ministerija.