Praeities pavertimo ginklu tema skambėjo diskusijoje Briuselyje

Praeities pavertimo ginklu tema skambėjo diskusijoje Briuselyje

Lapkričio 16 dieną Vilniaus 700 metų jubiliejaus minėjimo kontekste Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES) vykusioje diskusijoje „Ginklu paversta praeitis įvairiose Europos šalyse“ (anglų k. Weaponized pasts around Europe) istorikai, akademikai ir auditorijos dalyviai aptarė istorijos politizavimą, kuris tampa vis pavojingesnis šiame sudėtingame geopolitiniame etape.

Atidarymo kalboje Lietuvos nuolatinis atstovas ES ambasadorius Arnoldas Pranckevičius pabrėžė, kad Rusijos brutalaus karo prieš Ukrainą ir konflikto Artimuosiuose Rytuose kontekste mes stebime istorijos sugrįžimą tiek į tarptautinę politiką, tiek į autokratinių šalių lyderių darbotvarkę, kurie manipuliuoja istorija ir naudoja ją kaip ginklą sėti neapykantai, skaldyti visuomenes iš vidaus. Ambasadorius pabrėžė, kad labai svarbu ne tik didinti laisvos visuomenės atsparumą ir kritinį mąstymą, bet ir stiprinti pasitikėjimą Europos Sąjunga ir jos pamatinėmis demokratijos idėjomis.

Prieš prasidedant pagrindinei diskusijai, rašytojas ir kultūrinis geografas Laimonas Briedis trumpai pažvelgė į Vilniaus miesto istoriją per tai, kokios visiems gerai pažįstamos idėjos ir citatos kilo iš Lietuvos sostinės istorinės ir kultūrinės erdvės. L. Briedis, remdamasis istorinėmis Vilniaus aplinkybėmis, pabandė pažvelgti giliau, kaip žmonės suvokia savo istoriją, iš kokių pozicijų ir perspektyvų ji yra matoma, koks vaizduotės ir kūrybiškumo poveikis istorijos mokslui.

Pagrindinės diskusijos dalyviai Donatas Kupčiūnas (Geopolitikos centras, Kembridžo universitetas), Marie-Gabrielle Verbergt (Gento universitetas), Ivo van de Wijdeven (knygos „Praeities galia“ autorius), ir moderatorius Bram de Ridder (KU Leuven universitetas),  dalinosi savo suvokimu apie tai, koks yra tikrasis istoriko darbas ir pareiga, kaip užtikrinti akademinę laisvę ir minties raišką, kokios galimos grėsmės kyla iš įvairaus istorijos interpretavimo, pažvelgė giliau į propagandą ir informacinius karus.