Gegužės 31 dieną Pietų Moravijos sostinėje Brno atidaryta paroda „Po svetimu dangumi“, pasakojanti skaudžią tremčių iš sovietų okupuotos Lietuvos istoriją. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro parengtai parodai savo erdvę nemokamai užleido vienas gausiausiai lankomų Brno miesto muziejaus padalinių – Löw-Beer vila, įsikūrusi UNESCO pasaulio paveldo objekto – Tugendhato vilos kaimynystėje. Paroda papildyta ir ambasadoriaus Laimono Talat-Kelpšos asmenine šeimos istorija.
„Mano senelis vos šešiolikos buvo ištremtas į Sibirą, ten praleido kitus šešiolika savo gyvenimo metų, sutiko mano močiutę, kuri lageriuose atsidūrė irgi ne savo valia. Sibire gimė ir mano tėvas. Tokių šeimų Lietuvoje – nesuskaičiuojama gausybė“, – sveikindamas renginio svečius pasakojo Lietuvos ambasadorius.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad gyventojų filtracijos, prievartinė civilių, tarp jų – ir nepilnamečių vaikų deportacija bei daugelis kitų nusikalstamų sovietinių praktikų šiandien atkartojamos Rusijos okupuotoje Ukrainoje.
„Tarptautiniu lygiu nepasmerkti SSRS komunistinio režimo, nepareikalauti atsakomybės už padarytus nusikaltimus – klaida, už kurią savo gyvybėmis šiandien moka ir ukrainiečiai. Bet ją dar nevėlu ištaisyti“, – pabrėžė ambasadorius.
Parodos atidaryme dalyvavo ir Pietų Moravijos apskrities, Brno muziejaus atstovai. Atidarymo išvakarėse parodą aplankė ir Brno tuo metu viešėjusi Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Paroda Löw-Beer vilos kiemelyje veiks dvi savaites – iki birželio 14-osios, Gedulo ir vilties dienos.