Socialinis verslas – vietos poreikiams tenkinti ir problemoms spręsti

Socialinis verslas – vietos poreikiams tenkinti ir problemoms spręsti

Ežerėlio jaunimo ir suaugusiųjų ugdymo centras sumanė ir įgyvendino socialinio verslo projektą, paremtą Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „LEADER programa“ lėšomis.  Įkurti Ežerėlio (Kauno r.) sveikatos namai,  kur įrengtas druskų kambarys, SPA kapsulė, masažo lovos, krėslai ir limfodrenažo aparatas, teikiamos kitos paslaugos, pritraukė ne tik vietinės bendruomenės, bet ir kauniečių dėmesį.

Į Ežerėlio sveikatos namus važiuoja ir kauniečiai

„LEADER programa“ skatina socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse, o jos pagrindinis įgyvendinimo principas – „iš apačios į viršų“. Būtent tokia iniciatyva gimė Ežerėlio jaunimo ir suaugusių ugdymo centre, kurią įgyvendinus bendruomenės patalpose  pradėjo veikti  Ežerėlio sveikatos namai.

„Susiremontavome pusę bendruomenės namų patalpų, įsigijome dvi išmaniąsias masažo lovas, masažo krėslą, limfodrenažo aparatą, taip pat įrengėme druskos kambarį dviem asmenis, kur esant reikalui gali tilpti ir keturių asmenų šeima. Mūsų pasididžiavimas – SPA kapsulė, kuri turi keletą programų pagal įvairius poreikius – yra infraraudonieji spinduliai, garas, aromaterapija ir kt.  Žodžiu, pati naujausia paslauga, kokią tik galime pasiūlyti mūsų klientams. Jau pusmetį teikiame paslaugas ir visai neblogai sekasi. Sulaukiame žmonių ne tik iš savo bei aplinkinių bendruomenių, bet ir iš Kauno, nes mūsų paslaugos žymiai pigesnės nei mieste“, – apie įgyvendintą socialinio verslo projektą pasakojo Ežerėlio jaunimo ir suaugusių ugdymo centro valdybos pirmininkė Jolanta Marija Malinauskaitė.

Projekto tikslas – gerinti miestelio Ežerėlio pagyvenusių, neįgaliųjų, mitybos ir medžiagų apykaitos ligomis sergančių žmonių gyvenimo kokybę, mažinant jų atskirtį, didinant užimtumą, siekiant turiningesnio laisvalaikio.

Teikia paslaugas neįgaliesiems

 Pasak nevyriausybinės organizacijos vadovės, projektui įgyvendinti gauta 48 tūkst. Eur paramos iš Kauno rajono vietos veiklos grupės (VVG) pagal (KPP) priemonę „LEADER programa“, 14 tūkst. Eur skyrė Kauno rajono savivaldybės administracija – pagrindinis organizacijos rėmėjas, kurio lėšomis įrengta šildymo sistema oras-oras, ir 4 tūkst. Eur pridėjo vietos verslininkai.

„Įdarbinome 5 žmones, o kadangi tai yra socialinio verslo projektas, orientavomės į socialines paslaugas –  gavome akreditaciją teikti socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems, jiems  taip pat teikiame ir dienos užimtumo paslaugas. Šiuo metu jas gauna 30 miestelio neįgaliųjų“, – pasakojo J. M. Malinauskaitė.

Ji užsiminė, kad nors organizacija dirba jau penkiolika metų, idėja teikti paslaugas neįgaliesiems  kilo ne iš karto, buvo ilgai brandinama, kol galiausiai pavyko ją realizuoti. Ežerėlio jaunimo ir suaugusių ugdymo centras tapo socialinio verslo kūrimo pradininku Kauno rajone. Svarbu tai, kad visa įsigyta įranga atitinka aplinkosaugos reikalavimus, veikloje naudojamos tik tvarios medžiagos. 

Kartu identifikuoja vietos problemas bei poreikius

Parama pagal KPP priemonę „LEADER programa“ skiriama VVG atstovaujamai teritorijai. Vietos veiklos grupė kartu su teritorijos gyventojais identifikuoja atstovaujamos teritorijos poreikius bei problemas, rengia visam laikotarpiui vietos plėtros strategiją (VPS). Pradėjus įgyvendinti strategiją pagal joje nusimatytas priemones, VVG rengia joms taisykles, teikia konsultacijas pareiškėjams, priima vietos projektų paraiškas bei pagal nusimatytus kriterijus atrenka geriausius vietos projektus ir  skiria paramą. VPS temos yra gana plačios, orientuotos į verslo vystymą, socialinių problemų sprendimų paieškas ir pan.

Pagal VVG organizuojamus kvietimus paraiškas vietos projektams gali teikti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie yra deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą arba registruoti konkrečioje VVG teritorijoje. Vienam vietos projektui maksimali galima paramos suma – iki 200 000 Eur.

Priimamos paraiškos paramai pagal  Strateginį planą

Šiuo metu iki gegužės 31 d. vietos veiklos grupės  gali teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra (LEADER)“. Paraiškas kartu su parengtomis  vietos plėtros strategijomis reikia teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.

SP numatyta ir toliau skatinti bei remti bendruomenių „iš apačios į viršų“ inicijuotą kaimo plėtrą, finansuojant vietos plėtros strategijas, kuriomis siekiama spręsti vietos problemas ir tenkinti poreikius.

Priemonės „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra – LEADER“ tikslas – skatinti užimtumą, lyčių lygybę, socialinę įtrauktį ir vietos plėtrą kaimo vietovėse, įskaitant bioekonomikos ir darnaus miškų ūkio sektorius.

SP laikotarpiu 2023–2027 m. priemonei yra numatytas beveik 74,9 mln. Eur biudžetas. Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad parama kiekvienai VPS priemonei pagal identifikuotus poreikius ir prioritetus gali būti skirtinga. Naujajame laikotarpyje, skirtingai nei ankstesniame, VVG yra suteikta galimybė vietos plėtros  strategijose laisvai modeliuoti priemones ir jų rezultatų rodiklius bei rodiklių kiekybines reikšmes.

 

Išsamesnė informacija – www.nma.lt