Rugsėjo 4 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė susitiko su Lietuvoje viešinčiu Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) Tarybos pirmininku prof. Eliezer Rabinovici. Susitikimo metu viceministrė akcentavo Lietuvos asocijuotos narystės CERN teikiamą naudą Lietuvos mokslui ir verslui.
„Džiaugiamės būdami asocijuoti CERN šeimos nariai. Tai leidžia mūsų Lietuvos mokslininkų bendruomenei įsilieti į pasaulinio lygio mokslinius tyrimus – šiuo metu prie įvairių CERN eksperimentų dirba daugiau nei 30 mūsų šalies atstovų. Asocijuota narystė CERN atvėrė galimybes Lietuvos įmonėms dalyvauti organizacijos viešuosiuose pirkimuose bei kurti naujus produktus pagal CERN sukurtas technologijas“, – susitikime kalbėjo viceministrė.
J. Neliupšienė pasveikino CERN sprendimą suspenduoti Rusijos stebėtojos statusą organizacijoje ir nebendradarbiauti su Rusijos ir Baltarusijos institucijomis bei paragino šio sprendimo laikytis ir ateityje.
CERN Tarybos pirmininkas prof. E. Rabinovici susitikimo metu pabrėžė gerus Lietuvos verslo bendradarbiavime su CERN rezultatus ir akcentavo poreikį skirti daugiau dėmesio dalelių fizikos mokslo vystymui.
Susitikime su CERN Tarybos pirmininku prof. E. Rabinovici taip pat buvo aptartas Lietuvos penkerių metų asocijuotos narystės CERN vertinimo procesas.
CERN – 1954 m. įkurta tarptautinė organizacija, valdanti didžiausią pasaulyje dalelių fizikos laboratoriją. Pagrindinė organizacijos misija – sudaryti sąlygas tarptautiniam bendradarbiavimui didelių energijų dalelių fizikos srityje. Lietuva asocijuota CERN nare tapo 2018 m. Tai suteikia doktorantams, studentams ir mokslininkams platesnes galimybes dirbti ir stažuotis CERN, o pramonės sektoriui – dalyvauti CERN viešųjų pirkimų konkursuose bei pasinaudoti CERN naujausiais išradimais ir juos pritaikyti praktikoje.