G. Landsbergis ES-Persijos įlankos šalių taryboje: galime būti galinga teisingumo jėga, kurios susiskaldžiusiam pasauliui dabar labai reikia

G. Landsbergis ES-Persijos įlankos šalių taryboje: galime būti galinga teisingumo jėga, kurios susiskaldžiusiam pasauliui dabar labai reikia

Spalio 10 dieną ES-Persijos įlankos šalių taryboje užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Baltijos valstybių vardu pasisakė dėl Rusijos karo agresijos prieš Ukrainą globalių pasekmių. G. Landsbergis pabrėžė, kad Rusijos pradėtas karas Ukrainoje yra karas ir prieš visą laisvąjį pasaulį.

„Neabejotina, kad Rusijos agresija daro didžiulį poveikį Europos saugumui, tačiau turėtume atsispirti Rusijos bandymams įvardinti šį karą kaip regioninį konfliktą, kuris nukreipia pasaulio dėmesį ir neleidžia rasti taikių sprendimų kitur. Visi matome, kad destruktyvus šios agresijos poveikis daug platesnis ir greta Ukrainos bei Europos paveikia viso pasaulio žmones”, – sakė G. Landsbergis.

Pasak ministro, Rusijos karas prieš Ukrainą pažeidžia šiuolaikinės tarptautinės sistemos pagrindus.

„Globalioms krizėms reikia bendros veiksmingos sistemos, kuria galėtume pasikliauti, o tai, pirmiausia, turėtų būti tarptautinėmis taisyklėmis pagrįsta tvarka”, – pabrėžė G. Landsbergis.

Ministras atkreipė dėmesį, kad Rusijos karo agresija prieš Ukrainą turi globalių pasekmių.

„Sunaikindama grūdų saugyklas, uostus, užtvankas, užtvindydama ir užminuodama derlingą Ukrainos žemę Rusija sąmoningai daro spaudimą labiausiai pažeidžiamiems. Jemenas, Libanas, Jordanija ir kitos šalys, importavusios Ukrainos grūdus, dabar susiduria su stygiumi arba yra verčiamos pirkti grūdus iš Rusijos nepaprastai didelėmis kainomis. Žala, kurią Rusijos veiksmai daro labiausiai pažeidžiamiems, prilygsta nusikaltimams žmoniškumui”, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Užsienio reikalų ministras tęsia vizitą Omano Sultonate, kur spalio 9-10 d. vyksta ES-Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos susitikimas.

Spalio 10 d. Jungtinės Ministrų Tarybos plenarinėje sesijoje ES ir arabų šalių užsienio reikalų ministrai aptarė dvišalį bendradarbiavimą, diskutavo apie regioninį saugumą ir vykstančius konfliktus, apžvelgė pasiruošimą artėjančiai JT klimato kaitos konferencijai (COP28) Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, taip pat pasikeitė nuomonėmis apie humanitarinės pagalbos koordinavimo stiprinimą.

Susitikimui pirmininkavo ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybai pirmininkaujančio Omano užsienio reikalų ministras Sayyidas Badras Albusaidis.

Susitikimo pabaigoje Jungtinė ES-Persijos įlankos šalių bendradarbiavimo Ministrų Taryba paskelbs bendrą pareiškimą, kuriame apžvelgiamas bendradarbiavimas regioninio saugumo, ekonomikos, prekybos ir investicijų srityse, vertinama politinė ir saugumo situacija atskirose konfliktų apimtose šalyse, apžvelgiamos humanitarinės pagalbos koordinavimo pastangos, numatomi bendri veiksmai kovojant su klimato kaita. Bendrame pareiškime taip pat patvirtintas ES įsipareigojimas palaikyti strateginę partnerystę su Persijos įlankos šalimis ir artimiausioje ateityje surengti ES-Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos valstybių ar vyriausybių vadovų susitikimą.