G. Landsbergis Japonijoje: Vis didėjantis autokratinių valstybių bendradarbiavimas, siekiant perrašyti tarptautinės tvarkos taisykles, reikalauja mūsų vieningo atsako

G. Landsbergis Japonijoje: Vis didėjantis autokratinių valstybių bendradarbiavimas, siekiant perrašyti tarptautinės tvarkos taisykles, reikalauja mūsų vieningo atsako

Pirmadienį užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Japonijoje vykstančioje Miuncheno lyderių konferencijoje teigė, kad atsakymas į klausimą, ar Rytų Azijoje susidursime su tokiu agresyviu kariniu revizionizmu, kokį dabar matome Europoje, labai priklauso nuo šiandieninių demokratinių valstybių veiksmų.

„Lietuva iš savo ilgos istorijos su Rusija išmoko atpažinti įspėjamuosius ženklus. Bet ar mes nematome šių ženklų ir šiandieninėje Azijoje? Tačiau problema dažniausiai kyla ne dėl ženklų nepastebėjimo. Kaip ir santykiuose su Rusija, didžiausias iššūkis yra sukaupti valią ir drąsą imtis veiksmų, kol dar nevėlu“, – sakė G. Landsbergis.

Ministras konferencijos dalyviams teigė, kad norint, jog dabartinė agresija netaptų nauja norma, privalome užtikrinti, kad Ukraina laimėtų karą, o tam reikia tolesnės visų sąjungininkų karinės pagalbos.

„Kad Ukrainos pergalė būtų tvari, vienintelė organizacija, kuri gali duoti jai veiksmingas saugumo garantijas yra NATO. Liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyks NATO viršūnių susitikimas – jo metu reikia nutiesti kelią narystės link“, – sakė G. Landsbergis.

Ministras į NATO partnerius Azijoje kreipėsi akcentuodamas grėsmes, kurios kyla dėl priklausomybės nuo Kinijos. Anot jo, atėjo metas rimtai įvertinti, ar tikrai vis dar norime būti pavojingai priklausomi nuo Kinijos.

„Rizikų panaikinimas šiuo metu galėtų būti teisingas žingsnis, tačiau turime būti pasiruošę scenarijui, kai, kaip ir Rusijos atveju, Kinijos trajektorija mums vėl nepaliks kito pasirinkimo, kaip tik atsiriboti. Privalome greitai priimti priemones, skirtas kovoti su ekonomine ir politine prievarta, su kuria susidūrė ir susidurs daugelis šalių. Galiausiai turime užtikrinti, kad taisyklėmis pagrįsta tarptautinė tvarka išliktų sąžininga ir patraukli likusiam pasauliui“, – sakė ministras.

Miuncheno lyderių konferencijos paraštėse G. Landsbergis taip pat susitiko su Vokietijos federaliniu specialiuoju ministru, kanceliarijos vadovu, Wolfgang Schmidt ir aptarė apginamumo ir pasirengimo NATO viršūnių susitikimui Vilniuje klausimus.

„Jau dabar girdime partnerių lūkesčius NATO viršūnių susitikimui Vilniuje. Rytų flangas tikisi apčiuopiamos pažangos įgyvendinant Madrido viršūnių sprendimus ir stiprinant atgrasymą mūsų šalyse, o Ukraina – realaus praktinio ir politinio postūmio NATO narystės linkme“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

G. Landsbergis pirmadienį taip pat susitiko su Japonijos skaitmenizacijos ministru Taro Kono, Filipinų ir Maldyvų užsienio reikalų ministrais.

Gegužės 15–17 dienomis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis lankosi Japonijoje. Antradienį Lietuvos diplomatijos vadovas susitiks su Japonijos užsienio reikalų ministru Yoshimasa Hayashi ir Lietuvos parlamentinės grupės pirmininku Hirofumi Nakasone, bei kitais parlamentarais. Trečiadienį Lietuvos diplomatijos vadovas Japonijos užsienio prekybos organizacijos (JETRO) įmonėms pristatys verslo ir investicijų Lietuvoje galimybes.

Nuotraukų aut.: Užsienio reikalų ministerija