Birželio 12 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitiko su Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroru Karim Khan.
„Siekdami teisingumo ir bausmės Sausio 13-osios agresijos iniciatoriams, nuėjome labai sudėtingą kelią. Todėl labai vertiname Tarptautinio baudžiamojo teismo ir prokuroro Karim Khano veiklą siekiant atsakomybės už Rusijos įvykdytus karo ir kitus tarptautinius nusikaltimus Ukrainoje. O jų daugybė – nuo vaikų deportavimo iki mirtiną grėsmę civiliams keliančių atakų prieš užtvankas ir elektrines. Visus juos būtina nuodugniai ištirti, todėl Tarptautiniam teisingumo teismui būtina mūsų parama.“ – sakė ministras.
„Deja, Tarptautinis teisingumo teismas negali nagrinėti agresijos nusikaltimo, iš kurio ir kyla kiti tarptautiniai nusikaltimai prieš Ukrainą. Todėl kartu su Ukraina pasisakome už specialaus tarptautinio tribunolo steigimą, kuris būtų tarptautinės bendruomenės įgaliotas teisti Rusijos vadovus, atsakingus už neišprovokuotą agresiją prieš Ukrainą.“
Susitikimo metu buvo išsamiai aptarti tarptautiniai procesai, siekiant visiškos ne tik Rusijos, bet ir Baltarusijos atsakingų asmenų atsakomybės už agresijos prieš Ukrainą metu įvykdytus karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui.
Ministras Tarptautinio baudžiamojo teismo prokurorui taip pat perdavė Baltarusijos opozicijos jėgų surinktą informaciją apie tai, kad prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą daugiau kaip 2000 Ukrainos vaikų, daugiausia našlaičių, buvo neteisėtai perkelti iš laikinai Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų į stovyklas Baltarusijoje ir tai galimai buvo vykdoma su Baltarusijos režimo nurodymu ar su jo pritarimu.
Praėjusią savaitę, įvertinusi užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio prašymą, Lietuvos generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl civilių trėmimo ir perkėlimo bei vaiko atskyrimo.