Lietuva parėmė Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos veiklą tiriant cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje atvejus

Lietuva parėmė Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos veiklą tiriant cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje atvejus

Gruodžio 19 dieną Lietuvos nuolatinis atstovas Cheminio ginklo uždraudimo organizacijoje (angl. Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons, OPCW) ambasadorius Neilas Tankevičius pasirašė susitarimą su OPCW Generaliniu direktoriumi Fernandu Ariasu dėl savanoriško Lietuvos įnašo į organizacijos Patikos fondą, skirtą cheminio ginklo panaudojimo atvejams Sirijoje nustatyti.

„Lietuva, būdama aktyvi šios organizacijos narė, visuomet griežtai smerkia cheminio ginklo panaudojimą bet kur ir bet kokiame kontekste, o asmenys, atsakingi už cheminių ginklų naudojimą, turi būti patraukti atsakomybėn. Džiaugiamės galėdami ir praktiškai prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo“, – sakė ambasadorius N. Tankevičius.

Misijų į Siriją metu yra aiškinamasi, ar yra deklaruotos visos laboratorijos, kurios potencialiai gali būti įsitraukusios į cheminio ginklo gamybą, ieškoma faktų, kurie galėtų įrodyti cheminio ginklo panaudojimo atvejus, atliekami tyrimai ir nustatomi kaltieji už cheminio ginklo panaudojimą. Užsienio reikalų ministerija Patikos fondui paremti skyrė 10 tūkst. eurų.

Lietuva 2023 metų lapkričio mėnesį vykusioje šalių narių konferencijoje kartu su Lenkija ir Ukraina išrinkta šios organizacijos vykdomosios tarybos nare 2024–2026 metų laikotarpiui. Balsavimo metu Cheminio ginklo konvencijos šalių dauguma išreiškė valią atmesti Rusijos kandidatūrą į šią poziciją.

OPCW prižiūri Cheminio ginklo konvencijos, kuri buvo priimta 1997 metais, įgyvendinimą. Konvencijos tikslas – siekti visų cheminių ginklų sunaikinimo. Konvencijai priklauso 193 valstybės narės.