Sausio 12 dieną Vilniuje baigėsi dvi dienas trukusi jau 17-oji kasmetinė užsienio ir saugumo politikos konferencija „Sniego susitikimas 2024“.
Konferenciją atidaręs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad prasidėję 2024-ieji daugelyje šalių – rinkimų metai, todėl dėmesys jose nukryps į vidaus politiką, tai gali sumažinti dėmesį Ukrainai.
„Vakarai teikė karinę ir finansinę paramą Ukrainai, kad ši galėtų gintis. Nors suteikta parama reikšminga, dabar jos tepakanka palaikyti fronto liniją, bet toli gražu ne Ukrainos strateginiam tikslui – atsiimti teritorijas ir pasiekus pergalę mūšio lauke didinti galią. Nepakankamai padėdami Ukrainai, drąsiname Kremlių“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Rusija kariauja su Vakarais, o Ukraina – tik vienas pirmųjų taikinių. Nesulaikyta Ukrainoje, Rusija žengs toliau, gali pasiekti ir NATO sienas – tikino ir „Chatham house“ taisyklėmis vykusiose diskusijose kalbėję „Sniego susitikimo 2024“ dalyviai. Žvelgiant globaliai – vieno diktatoriaus sėkmė įkvepia autoritarinius lyderius, nesustabdžius Kremliaus režimo, aštrės įtampos Artimuosiuose Rytuose, Pietų Amerikoje ir Azijoje, todėl būtina užkirsti kelią autoritarizmo bangai.
„Sniego susitikime 2024“ Lenkijos, Lietuvos, Rumunijos ir Švedijos užsienio reikalų ministrai, Lietuvos ir užsienio politikai, akademinės bendruomenės nariai, kelios dešimtys saugumo politikos ekspertų iš JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių diskutavo apie tarptautinės bendruomenės paramos Ukrainai telkimą, NATO ir Ukrainos bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono partnerių bendradarbiavimo stiprinimą, Lietuvos narystės NATO ir Europos Sąjungoje 20-metį, euroatlantinės integracijos pamokas, Aljanso saugumo garantijų reikšmę karo prieš Ukrainą kontekste, NATO viršūnių susitikimo Vašingtone prioritetus, paramą Ukrainai siekiant narystės NATO.