Ką reikia žinoti norintiems gauti paramą ir už aukštesnių gyvūnų gerovės standartų taikymą

Ką reikia žinoti norintiems gauti paramą ir už aukštesnių gyvūnų gerovės standartų taikymą

2024-05-31

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad pareiškėjai gali kreiptis paramos pagal 4 Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinės priemonės „Gyvūnų gerovė“ veiklas. Svarbu žinoti, kad yra naujovių siekiantiems užtikrinti aukštesnių gyvūnų gerovės standartų taikymą pagal dvi veiklas: „Parama už geresnes naminių paukščių (broilerių, kalakutų ir vištų dedeklių) laikymo sąlygas ir sveikatingumo didinimą“ ir „Parama už 20 proc. didesnio laikymo ploto užtikrinimą penimoms kiaulėms“.

„Viena jų – ne rečiau kaip kiekvieną ketvirtį deklaruoti laikomus ūkinius gyvūnus. Tai svarbu, nes vėliau  priemonėje „Gyvūnų gerovė“ dalyvaujančių deklaruotų ūkinių gyvūnų suma padalinama iš deklaravimų skaičiaus. Jei per ketvirtį nebuvo jokių deklaravimo duomenų, imama 0 reikšmė ir užskaitomas kaip vienas deklaravimas, o jei ūkyje buvo atlikta patikra, jos metu nustatyti faktiniai duomenys užskaitomi kaip papildoma deklaracija, deklaravimų skaičius neribotas“, – atkreipia dėmesį ŽŪM Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vyr. specialistas Gediminas Vagonis.

Per vieną mėnesį nuo paraiškos pateikimo pareiškėjas turi informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) elektroniniu paštu [email protected] apie technologines pertraukas kiekviename tvarte (nurodyti paukštidės ir/ar kiaulidės unikalų numerį), įrašytame į priemones, (jei tokios taikomos), nurodant jų pradžią ir pabaigą. Jei technologinės pertraukos pradžia ir/ar pabaiga dėl nenumatytų priežasčių pasikeitė, būtina informuoti VMVT per vieną darbo dieną nuo aplinkybių paaiškėjimo datos

„Atsirado ir dar vienas pokytis dėl antibiotikų naudojimo. Jei antibiotikų panaudojimas yra neišvengiamas, jų skyrimas turi būti pagrįstas laboratorijoje atliktos gaišenos ir  (ar) patologinės medžiagos, ir (ar) klinikinės medžiagos mėginio tyrimo rezultatais, kuriais patvirtinamas tikslinis patogenas ir jautrumas antibiotikams (antibiograma)“, – sako vyr. specialistas G. Vagonis.

Pareiškėjas privalo ne rečiau kaip kartą per mėnesį informuoti VMVT, pateikdamas antibiotikų skyrimo pagrįstumą įrodančius dokumentus (laboratorijoje atlikto gaišenos ir (ar) patologinės medžiagos, ir (ar) klinikinės medžiagos mėginio tyrimo protokolą, kuriame nurodytas nustatytas tikslinis patogenas, antibiograma) bei nurodydamas unikalų paukštidės numerį ir paukščių, kuriems suduoti antibiotikai, skaičių.

Laboratorijų sąrašą, kuriose galima šiuos tyrimus, savo tinklalapyje skelbia VMVT.