Lietuva išrinkta į UNESCO 1970 m. Konvencijos komitetą

Lietuva išrinkta į UNESCO 1970 m. Konvencijos komitetą

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) būstinėje vykusios 1970 m. Konvencijos šalių narių sesijos metu Lietuva pirmą kartą išrinkta į šios konvencijos komitetą ketverių metų laikotarpiui.

Į 1970 m. UNESCO nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencijos komitete antroje rinkiminėje grupėje atsilaisvinančias dvi vietas buvo išrinkta Lietuva ir Azerbaidžanas. Antrosios kadencijos siekusi ir mažiausiai balsų surinkusi Rusija į 1970 m. Konvencijos komitetą nepateko.

Pasak Lietuvos nuolatinės atstovės prie UNESCO, ambasadorės Jolantos Balčiūnienės, būdama UNESCO 1970 m. Konvencijos komiteto nare Lietuva galės ženkliai prisidėti kovojant prieš nelegalų kultūros vertybių įvežimą, išvežimą ir neteisėtą nuosavybės teisių perdavimą. „Darbas 1970 m. Konvencijos komitete suteiks galimybę Lietuvai aktyviai prisidėti stabdant kultūros vertybių grobstymus visame pasaulyje, įskaitant ir Ukrainoje, kurios kultūros vertybes vis dažniau nelegaliai išveža agresorė Rusija“, – sakė ambasadorė.

Be Lietuvos ir Azerbaidžano į 1970 m. Konvencijos komitetą taip pat buvo išrinktos Turkija, Brazilija, Kinija, Iranas, Zambija, Egiptas ir Palestina.

1970 m. Konvencija skirta valstybių narių kultūros paveldo apsaugai nuo vagystės, plėšikavimo bei grobstymo, kontrabandos, taip pat nuo jų priverstinio išvežimo ar nuosavybės teisės perdavimo okupavus šalį. Šiuo metu 1970 m. Konvenciją yra ratifikavusios 143 šalys, Lietuva tai padarė 1998 metais. 1970 m. Konvencijos komitetą sudaro 18 narių, renkamų 4 metų laikotarpiui. Lietuvos atstovai darbus šiame komitete pradės birželio 1 dieną.