Lietuva tikisi ES paramos stiprinant sieną su Rusiją

Lietuva tikisi ES paramos stiprinant sieną su Rusiją

2024-07-08

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė oficialiu laišku kreipėsi į Ylvą Johansson, už vidaus reikalus atsakingą Europos Komisijos narę, dėl finansinės paramos Lietuvos sienos su Rusija apsaugai stiprinti.

Laiške ministrė pabrėžė, kad būtina skubiai modernizuoti ir atnaujinti sienos su Rusija stebėjimo sistemas. Apskaičiuota, kad šio modernizavimo išlaidos sieks beveik 16 mln. eurų, o reikalingas finansavimas – 13,7 mln. eurų. Ministrė išreiškė viltį, kad rezervų sąrašas bus skubiai peržiūrėtas ir Lietuva galės gauti reikiamą ES įnašą. Iš viso iki 2030 m. lėšų poreikis sienos stebėjimo sistemų atnaujinimui sieks 65 mln. eurų.

„Saugumo iššūkiai išlieka – geopolitinė padėtis kelia susirūpinimą, o hibridinių grėsmių spektras plečiasi. Šiandien Lietuvos 275 km ilgio sienos su Rusija saugumo stiprinimas yra mūsų prioritetas. Didžioji dalis sienos stebėjimo infrastruktūros reikalauja atnaujinimo – tam, kad būtume tinkamai informuoti apie padėtį pasienyje ir galėtume užtikrinti ES išorės sienų saugumą. Tikimės tolesnės Europos Komisijos paramos sprendžiant šį svarbų klausimą“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

Praėjusių metų spalį Lietuvai buvo pranešta apie 9,3 mln. eurų ES paramą, kuri leido atnaujinti sienos stebėjimo sistemas visame sienos su Baltarusija ruože. Laiške ministrė pabrėžė Europos Komisijos indėlį, atremiant prieš tris metus prasidėjusią Baltarusijos režimo organizuotą hibridinę ataką prieš Lietuvą, Latviją ir Lenkiją.

„Kartu mes sutrukdėme Lukašenkos bandymams atverti naują migracijos kelią į ES, pasipriešinome priešiškų režimų destabilizacijos pastangoms ir sustiprėjome. Padidinome atsparumą, sustiprinome reagavimo pajėgumus, pagerinome Kaliningrado tranzito saugumą ir pakėlėme savo išorės sienų apsaugos standartus iki precedento neturinčio lygio. Šie pasiekimai nebūtų buvę įmanomi be Europos Komisijos pagalbos“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

Nuo neteisėtos migracijos krizės pradžios Europos Komisija suteikė Lietuvai apie 100 mln. eurų paramą sienos su Baltarusija stiprinimui.