M. Navickienė Ekonomikos forume Lenkijoje: pastarųjų kelerių metų iššūkiai visus mus išmokė ieškoti greitesnių ir taiklesnių sprendimų pažeidžiamiausiems

M. Navickienė Ekonomikos forume Lenkijoje: pastarųjų kelerių metų iššūkiai visus mus išmokė ieškoti greitesnių ir taiklesnių sprendimų pažeidžiamiausiems

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė rugsėjo 5-7 d. Karpačze, Lenkijoje, dalyvauja 32-ajame Ekonomikos forume „Naujos senojo žemyno vertybės – Europa ant pokyčių slenksčio“. Diskusijoje dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė, Lenkijos socialinių reikalų ministrė Marlena Malag, Latvijos socialinių reikalų ministerijos atstovas Artjoms Ursulskis, Lietuvos socialinių mokslų centro vadovas Boguslavas Gruževskis, Helsinkio universiteto ekonominės istorijos profesorius Jari Eloranta.

„Pandemija, po kurios sekė Rusijos invazija į Ukrainą, energetikos krizė ir infliacinis spaudimas, taip pat demografiniai ir migraciniai pokyčiai lėmė ypač greitų, taiklių ir žmonių pajamas apsaugančių sprendimų paieškas. Sprendimų, kurie būtų paremti duomenų analitika ir skaitmenine pažanga. Keičiame ilgalaikių socialinių paslaugų planavimą ir prieinamumą, ieškome sidabrinės ekonomikos sprendimų ir veikiančios demografinės situacijos stebėsenos sistemos“, – diskusijoje sakė ministrė M. Navickienė.

Kartu M. Navickienė pabrėžė, jog Lietuva pasirinko itin ambicingą planą – Lietuvos statistikos departamentą pertvarkyti į Valstybinę duomenų agentūrą, kuri perduoda duomenis iš skirtingų institucijų į Vyriausybės duomenų fondą. Iš jo gaunami duomenys tenka viešojo sektoriaus sprendimų priėmėjams analizei, problemų identifikavimui, priemonių poveikio stebėjimui. 

„Lietuva taip pat kuria universalią socialinės paramos platformą, kuri leis modeliuoti socialinės paramos schemas pagal realius gyventojų duomenis, įvedant bet kokius kriterijus, modeliuoti tokių schemų poveikį ir biudžetą, stebėti, kaip skirtingos schemos persidengia konkrečioms grupėms ir pan. Tai leis sukurti ypatingai tikslias schemas, pagrįstas rezultatais, kuriuos norime pasiekti ir vėliau išmatuoti efektyvumą“, – sakė ministrė M. Navickienė.

Anot ministrės, duomenimis grindžiamas sprendimų priėmimas leidžia mums pereiti prie automatizuoto paslaugų teikimo. Taikant šį metodą, sukurtas naujas šildymo kompensacijų skyrimo įrankis, leidžiantis tarnautojams priimti greitus sprendimus.

Ministrė pabrėžė, kad visada turime vertinti realias valstybės galimybes, tad kaskart tenka ieškoti tam tikro balanso – kas yra svarbiausia. Taip pat svarbu ieškoti kuo taikliau veikiančių pagalbos priemonių, įgalinančių žmones veikti, ieškoti darbo, atsisakyti priklausomybių, gal jiems reikia pritaikyti aplinką. 

„Krizės metu turėtų būti vykdoma atsakinga ir taikli socialinė politika, o Ukrainos pergalė turi išlikti vieninteliu svarbiausiu visos Europos siekiu tam, kad nebūtų prarasta viso demokratinio pasaulio laisvė“, – sakė ministrė M. Navickienė.