Ministras G. Landsbergis Lietuvos-Vokietijos Forume: „grįžome į laikus, kai Europoje vėl kyla siena“

Ministras G. Landsbergis Lietuvos-Vokietijos Forume: „grįžome į laikus, kai Europoje vėl kyla siena“

Gruodžio 18 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Seime pasveikino „Lietuvos-Vokietijos Forumo 2023“ metinės konferencijos dalyvius. Pasidžiaugęs puikiais dvišaliais Lietuvos ir Vokietijos santykiais Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad visi pasiekimai gali akimirksniu išgaruoti, jei tinkamai nereaguosime į kaimynystėje vykstantį Rusijos karą prieš Ukrainą.

„Daugelį metų drauge dirbome taikioje aplinkoje, tačiau dabar susiduriame su nauja – karo ir nenuspėjamumo – realybe. Kaip skaudu bebūtų abiem mūsų šalims, grįžome į laikus, kai Europoje vėl kyla siena. Laimei, šįkart ji nesivadins Berlyno siena, bet įvykiai Ukrainoje gali nulemti, kuriam miestui teks suteikti vardą naujajai sienai“, – sakė G. Landsbergis.

Ministras pabrėžė, kad Lietuva ir Vokietija dabar daug panašiau vertina grėsmę. Vokietijos „pabudimą“, politikos pokytį, aiškiai rodo „Zeitenwende“ atsiradimas.

„Vokietijos sprendimas Lietuvoje dislokuoti per 5000 karių abiem šalims yra svarbus geostrategiškai, geopolitiškai ir geoekonomiškai. Šis žingsnis taip pat yra stipri geopolitinės Europos išraiška, kaip jį įvardijo Ursula von der Leyen. Galiausiai, tai aiškus signalas, kad Europa gali būti vieninga ir rūpintis savo saugumu“, – kalbėjo ministras.

G. Landsbergis teigė, kad Vokietijos sprendimas dislokuoti brigadą Lietuvoje yra strateginis NATO atgrasymo užkertant puolimo galimybę elementas. Ir tai vienintelis atgrasymas, kokį supranta Rusijos režimas.

Šiandien, gruodžio 18 dieną, Lietuvos ir Vokietijos gynybos ministrai pasirašys veiksmų planą dėl brigados dislokavimo Lietuvoje.

Lietuvos-Vokietijos Forumas įsteigtas 2005 m. spalio 4 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministerijos iniciatyva siekiant plėtoti glaudesnius dviejų šalių santykius. Nuo 2018 m. Forumas rengia aukšto lygio metines diskusijas apie Lietuvos ir Vokietijos santykius.

Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Ilona Šilenkova)