Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti šulinio arba gręžinio vandens ištyrimą

Nėščiosios ir kūdikius auginantys gyventojai turės galimybę užsakyti šulinio arba gręžinio vandens ištyrimą

Š. m. lapkričio 1 d. įsigalioja atnaujinta apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarka, kuri leis nėščiosioms bei asmenims, auginantiems kūdikius iki šešių mėnesių amžiaus, patiems užsakyti individualiai išgaunamo ir maistui naudojamo vandens ištyrimą be šeimos gydytojo paskyrimo. Nitritų ir nitratų tyrimai bus atliekami ne tik šulinių, bet ir gręžinių, kurie yra seklesni nei 50 metrų gylio, vandenyje. Šiuos tyrimus valstybės lėšomis atliks Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC).

„Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio kvapo, skonio ar spalvos, tačiau patekęs į žmogaus organizmą, gali sutrikdyti kraujo deguonies pernešimą ir sukelti vidinį deguonies stygių. Tokia būklė ypač pavojinga nėštumo metu, kai padidėja vaisiaus deguonies poreikis, ir kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus. Šių medžiagų iš vandens nepašalina buitiniai filtrai ar virinimas. Todėl tais atvejais, kai nėščiosios ar kūdikiai vartoja geriamąjį vandenį iš šulinio arba mažesnio nei 50 metrų gylio gręžinio, rekomenduojame pasirūpinti geriamojo vandens sauga ir pasinaudoti nemokamo tyrimo galimybe“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos saugos skyriaus patarėja Indrė Makarskienė.

Iki š. m. lapkričio 1 d. šachtinio šulinio vandens tyrimą minėtoms gyventojų grupėms gali skirti  šeimos gydytojas. Atnaujintoje tvarkoje to buvo atsisakyta, siekiant sumažinti administracinę naštą šeimos gydytojams ir sudaryti galimybę gyventojams tiesiogiai kreiptis į NVSC dėl šulinio arba gręžinio vandens ištyrimo.

NVSC atstovai per tris darbo dienas turės susisiekti su pareiškėju ir suderinti vandens ėminio paėmimo laiką bei vandens išgavimo įrenginio aplinkos įvertinimą. Vandens ištyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Pakartotinis tyrimas gali būti atliekamas ne anksčiau kaip po šešių mėnesių.

Jeigu tyrimo metu nustatytas nitritų ir nitratų kiekis neatitiks saugos reikalavimų, NVSC nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, turės apie tai informuoti pareiškėją. Ne vėliau kaip per dvi darbo dienas pareiškėjui turės būti pateikti išsamūs tyrimo rezultatai bei informacija apie:
•    riziką žmonių sveikatai, susijusią su nitritais ir nitratais užteršto geriamojo vandens vartojimu; 
•    veiksmus, kurių pareiškėjas gali imtis apsaugodamas sveikatą nuo neigiamo poveikio, susijusio su individualiai išgaunamo geriamojo vandens vartojimu;
•    geriamojo vandens išgavimo įrenginio priežiūrą.

Daugiau informacijos apie šulinių ir gręžinių vandens tyrimus ir prašymų pateikimą rasite ČIA.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais prevencijos tvarkos pakeitimo rasite ČIA.

SAM Komunikacijos skyrius