Perspėjimo sirenų plėtra sustiprins gyventojų saugumą

Perspėjimo sirenų plėtra sustiprins gyventojų saugumą

2024-03-04

Kovo 4 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas  surengė Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Aplinkosauga, energetika, klimato kaita“ 2014–2021 m. lėšomis finansuojamo projekto „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ perspėjimo sirenų sistemos pristatymą. Jo metu atliktas ir bandomasis vienos iš Vilniuje jau įrengtų sirenų testavimas.   

„Gyvename neramiu metu. Gyventojų perspėjimas laiku apie galimą pavojų ar krizinę situaciją yra ypatingai svarbi mūsų šalies civilinės saugos sistemos dalis. Įspėję laiku išgelbėsime gyvybes, sumažinsime žalos mastą bet kokios nelaimės atveju. Todėl turime sklandžiai užtikrinti gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos plėtrą. Svarbu tai, kad artimiausiais metais investicijos į gyventojų perspėjimą sieks apie 10 mln., o bendras sirenų skaičius kartu su įdiegtomis šiemet pasieks 1141“, – sako vidaus reikalų ministrė Agne Bilotaitė.

Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje pirmasis sekretorius Eirik Lyberg Bergene pažymėjo, kad nors Norvegija ir ne Europos Sąjungos narė,  bet ji aktyviai prisideda prie Europos bendradarbiavimo: „Norvegijos paramos mechanizmai yra svarus indėlis į socialinę ir ekonominę Europos raidą. Jau du dešimtmečius Norvegija remia įvairias iniciatyvas Lietuvoje – nuo aplinkos apsaugos iki pilietinės visuomenės. Puikus bendradarbiavimo pavyzdys yra ir išankstinio perspėjimo sistemos tobulinimas ir plėtra. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Lietuvos žmonių saugumo ir atsparumo įvairioms grėsmėms stiprinimo.“

„Esame  dėkingi Norvegijai už didelį indėlį stiprinant mūsų šalies gyventojų saugumą. Vykdomo projekto lėšomis įsigytos modernios perspėjimo sirenos yra labai svarbi gyventojų informavimo priemonė, suteikianti galimybę laiku sureaguoti ir išvengti galimų grėsmingų pasekmių ar jas sušvelninti tiek radiacinio, tiek cheminio, tiek oro pavojaus bei kitais grėsmę gyvybei ar sveikatai keliančiais atvejais“,  – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Saulius Greičius.

Vykdant šį projektą įsigytos 197 stacionarios akustinės perspėjimo sirenos. Moderni perspėjimo sirenomis sistema yra diegiama 17  šalies savivaldybių. Šiuo metu  sparčiai vykdomi jų įrengimo darbai, montuojama valdymo techninė ir programinė įranga bei atliekamas jų testavimas.

Jomis bus galima perspėti ne mažiau kaip 75 proc. gyventojų, gyvenančių vietovėse, patenkančiose į Baltarusijos Respublikos atominės elektrinės skubių apsaugomųjų veiksmų ir išplėstinio planavimo atstumą –  iki 100 kilometrų poveikio zoną.

Naujosios perspėjimo sirenos įrengiamos Anykščių, Elektrėnų, Ignalinos Kaišiadorių, Molėtų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Utenos, Varėnos,  Vilniaus,  Visagino rajonų savivaldybėse  ir Vilniaus mieste.

Šios perspėjimo sirenos bus valdomos  ne tik centralizuotai, bet ir iš savivaldybių.  Jos gali skleisti ne tik perspėjamąjį garsinį signalą, bet ir balsu perduodamą perspėjimo signalą (trumpą perspėjimo informaciją). Šiais metais sirenos bus įrengtos ir perduotos naudotis savivaldybėms.

Lietuvos gyventojų perspėjimo sistemos modernizavimas padės vykdyti tolesnę jų plėtrą bei kitų sistemų integraciją.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo  departamento informacija