Prasidėjus žiemkenčių sėjai Žemės ūkio ministerija primena ūkininkams, planuojantiems atsėliuoti pasėlius, atkreipti dėmesį į Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimus dėl posėlio.
Šių metų pasėlių deklaravimo duomenimis, populiariausio Lietuvoje žieminio pasėlio – žieminių kviečių – deklaruota 833 218 ha, o tai sudaro 28 proc. visų deklaruotų žemės ūkio naudmenų ploto. Preliminariais skaičiavimais, apie trečdalis žieminių kviečių ploto (246 398 ha) šiais metais buvo deklaruojamas su požymiu, reiškiančiu, kad tame plote buvo auginami ir tarpiniai pasėliai. Palyginus su praėjusiais metais, kviečiai atsėliuojami 236 927 ha plote.
Pareiškėjai, siekdami atitikti GAAB 7 reikalavimą ir planuodami atsėliuoti pasėlius, pirmaisiais metais tame pačiame plote privalo auginti posėlinius augalus. Posėlis turi būti sėjamas po derliaus nuėmimo iki rugsėjo 5 d. ir matomas lauke iki spalio 10 d. Posėliniai augalai turi būti nepertraukiamai išlaikomi dirvoje bent 6 savaites. Pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas turi apie tai informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) el. paštu [email protected] ar programėlėje „NMA agro“. Taip pat šis veiksmas (t. y. pažymėjimas apie 6 savaičių posėlį) turi būti atliktas ir Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS), tačiau tą galima atlikti ir po rugpjūčio 15 d.
Pareiškėjai, susiduriantys su sunkumais ir dėl nepalankių oro sąlygų vėluojantys nuimti pagrindinių žemės augalų derlių, turi per 15 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo jų valios nepriklausančias aplinkybes (force majeure) ar išimtines aplinkybes, pranešti apie jas ir pateikti tai įrodančius dokumentus NMA, nurodant priežastis, dėl kurių negalima laiku pasėti posėlio ir (ar) išlaikyti jo numatytais terminais. Prašymą ir pagrindžiančius dokumentus būtina išsiųsti el. paštu [email protected], o nuotraukas pateikti per programėlę „NMA agro“. Kiekvieno pareiškėjo situacija bus vertinama individualiai.
Jeigu posėlio reikalavimas, taikomas atsėliavimui, yra nepriimtinas, tuomet rekomenduojama apsvarstyti galimybes atitikti GAAB 7 reikalavimą neauginant tos pačios kultūros dvejus metus iš eilės. Pavyzdžiui, nesėti tame pačiame lauke žieminių kviečių dvejus metus iš eilės, taip pat galima rinktis ir kitą žieminę kultūrą ar vasarinius kviečius. Tokiu atveju, jeigu 2023 m. ir 2024 m. deklaruojamos pagrindinės kultūros kodas bus skirtingas, pareiškėjas laikomas atitinkančiu GAAB 7 reikalavimą.
Kitais metais nebegalios GAAB 7 išimtis – deklaruoti pasėliai bus lyginami su 2023 m. deklaruotais pasėliais. Nustačius, kad nebuvo tarpinių augalų ar 6 savaites išlaikyto posėlio, bus fiksuojamas pažeidimas.