M. Navickienė: esame pasiruošę padėti ukrainiečiams, kiek reikės

M. Navickienė: esame pasiruošę padėti ukrainiečiams, kiek reikės

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė susitiko su Ukrainos ambasadoriumi Petro Beshta Ukrainos pabėgėlių situacija, jų integracija mūsų šalyje, įsidarbinimo galimybės, pagalba Ukrainai – tai dalis klausimų, kuriuos šiandien aptarė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė susitikime su Ukrainos ambasadoriumi Petro Beshta. 

„Kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis teikiame paramą ir pagalbą Ukrainos žmonėms, kad padėtume jiems kurti saugų gyvenimą Lietuvoje. Stipriai remiame ir aktyviai padedame Ukrainai jos Europos integraciniame kelyje“, – susitikime sakė ministrė M. Navickienė.

Pasak jos, nors šiuo metu nejuntamas padidėjęs Ukrainos pabėgėlių srautas žiemos laikotarpiu, bet atsipalaiduoti dar tikrai negalima, nes bet kada gali vėl padidėti atvykstančių ukrainiečių srautas. 

Pagalba Ukrainos pabėgėliams teikiama derinant paramą ir valstybės lėšas. Valstybė skyrė beveik 11,5 mln. eurų paramos daiktams, maisto produktams, higienos prekėms, įvairiems reikmenims. Taip pat rėmė nukentėjusius vaikus, nėščiąsias moteris, teikė kitą reikiamą pagalbą.

Pasak ministrės M. Navickienės, Lietuvai labai pasisekė, kad gavo beprecedentę pilietinės visuomenės paramą dėl Ukrainos pabėgėlių integracijos. Lietuvos žmonės, Vyriausybė, savivaldybės ir nevyriausybinės organizacijos iš visų jėgų padeda ukrainiečiams, teikia reikiamą paramą ir pagalbą. Apie 10 proc. apgyvendinimo vietų suteikė valstybės institucijos ir savivaldybės, daugiau nei 50 proc. Ukrainos pabėgėlių apsigyveno privačiuose namuose – būstą rado per pilietinę iniciatyvą „Stiprūs kartu“ (33 tūkst. žmonių), likusieji būstą rado savarankiškai. 

Šiuo metu kompensaciją už beveik 14 tūkst. ukrainiečių apgyvendinimą gauna apie 5 tūkst. fizinių ir juridinių asmenų Lietuvoje. Kompensacija bus mokama iki 2023 m. pabaigos. 

Į Lietuvos darbo rinką ateinančių ukrainiečių skaičius sparčiai auga. Apie 53 proc. darbingo amžiaus ukrainiečių, t. y. daugiau nei 17 tūkst. žmonių, jau susirado darbą Lietuvoje. Tai didžiausias Ukrainos pabėgėlių užimtumo lygis tarp ES valstybių narių. Dauguma darbdavių ukrainiečius įdarbina neribotam laikui. Užtikrinamas glaudus Užimtumo tarnybos, savivaldybių ir darbdavių bendradarbiavimas. Užimtumo tarnyba organizuoja darbo muges ir kviečia ką tik į Lietuvą atvykusius darbdavius iš atskirų sektorių ir ukrainiečius, taip spartindama jų integracijos procesą.

Ukrainos karo pabėgėliai dirba visose Lietuvos savivaldybėse, beveik kas trečias – Vilniuje. Iš viso šiuo metu Lietuvoje yra apie 68 tūkst. ukrainiečių: vaikų, vyresnio amžiaus žmonių, darbingo amžiaus žmonių. Nuo karo pradžios Užimtumo tarnyba padėjo įsidarbinti apie 11,5 tūkst. ukrainiečių, o ukrainiečiams siūloma dar 1,7 tūkst. darbo vietų. 

Stengiamasi, jog ukrainiečiai gyventų kuo arčiau galimų darbo vietų ir švietimo įstaigų savo vaikams. Siekdamos sudaryti galimybes motinoms ieškoti darbo, nevyriausybinės organizacijos papildomai organizuoja vaikų dienos priežiūrą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat inicijavo sekmadienines mokyklas ukrainiečių kalba.