Specialiojo tribunolo agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą savaitė Vašingtone

Specialiojo tribunolo agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą savaitė Vašingtone

Kovo 31 dieną Lietuvos ambasada kartu su Lichtenšteino ambasada Amerikos tarptautinės teisės draugijos 107–osios metinės konferencijos metu organizavo daug dėmesio sulaukusią diskusiją „Vienykimės dėl atsakomybės: specialusis tribunolas agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą, įkurtas Jungtinėse Tautose“. Renginyje Lietuvos, Lichtenšteino ir JAV tarptautinės teisės ekspertai diskutavo apie tarptautinio specialiojo tribunolo steigimo svarbą.

„Jau pradėtas darbas, siekiant ištirti ir atskleisti Rusijos daromus karo nusikaltimus Ukrainoje, tačiau negalime pamiršti pagrindinės šių nusikaltimų priežasties – agresijos, kuri buvo vykdoma nuo karo Ukrainoje pradžios. Agresiją pradėję asmenys turi būti patraukti atsakomybėn”, – pradėdama renginį kalbėjo Lietuvos ambasadorė JAV Audra Plepytė. „Tarptautinė bendruomenė negali rinktis Rusijos nebaudžiamumo“.

„Jei mums pritrūks drąsos ir politinės valios užtikrinti savalaikį atsaką į agresiją prieš Ukrainą, tai reikš nuolatinę grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui“, – renginyje sakė Lietuvos teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė–Daugirdė. Gausiai susirinkę tarptautinės teisės ekspertai pritarė Išsakytiems teisiniams ir politiniams argumentams už tribunolo steigimą.

Praėjusią savaitę Vašingtone ambasada surengė ir daugiau renginių bei susitikimų, skirtų aptarti specialiojo tribunolo agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą steigimą. JAV Kongrese buvo surengti darbo pusryčiai su Atstovų rūmų narių – demokračių moterų – grupe ir kelių užsienio šalių ambasadorėmis. Pusryčių metu buvo aptarta būtinybė patraukti atsakomybėn Rusijos Federaciją ir jos vadovus už karo nusikaltimus. Taip pat įvyko Vašingtone viešėjusios Lietuvos teisingumo viceministrės Gabijos Grigaitės–Daugirdės dvišaliai susitikimai su JAV administracijos, teisininkų bendruomenės ir pilietinės visuomenės, nevyriausybinių organizacijų atstovais.