Viceministras V. Tomkus: „Siekiame plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje“

Viceministras V. Tomkus: „Siekiame plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje“

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais. Šios programos dalyviai į Žemės ūkio ministeriją atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, jo perspektyvomis, gerosiomis praktikomis nuo pirminės gamybos iki galutinių produktų, domėjosi Lietuvos prekybiniais santykiais su JAV.

Viceministras V. Tomkus pristatė svečiams informaciją apie Lietuvos žemės ūkį, prekybą, buvo aptarti aktualūs eksporto klausimai.

Lietuva laiko JAV strategine partnere visose ekonomikos srityse ir yra labai suinteresuota stiprinti dar glaudesnius ekonominius ryšius. JAV yra labai svarbi Lietuvos prekybos partnerė: tai 4-oji lietuviškų prekių eksporto rinka, kurios bendra dvišalės prekybos apyvarta viršija 4,76 mlrd. eurų.

Dvišalė prekyba žemės ūkio produktais, maistu ir gėrimais kasmet didėja. Pernai Lietuvos žemės ūkio produktų eksportas į JAV siekė 88,6 mln. Eur, importas – 78,5 mln. Eur. Į JAV eksportuota: kviečių glitimas, sūriai, aliejinių kultūrų sėklos ir vaisiai, duona, pyragai, bandelės, pyragaičiai, sausainiai ir kiti kepiniai, sriubos ir sultiniai, homogenizuoti sudėtiniai maisto produktai. Eksporto struktūroje pagal šalis JAV buvo 21 vietoje iš 157 eksporto partnerių.

„Labai vertiname kiekvieną galimybę plėsti ir gilinti bendradarbiavimą skirtinguose sektoriuose. Džiaugiamės augančia dvišale prekyba maisto produktais, tuo, kad JAV vartotojai prekybos tinkluose gali rasti lietuviškų gaminių, tokių kaip ekologiškos sriubos, duonos gaminiai, pieno produktai, ekologiškos kanapių sėklos, įvairūs užkandžiai, liofilizuoti ledai ir kt. Mūsų tikslas – plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje ir didinti šių produktų žinomumą tarp šios šalies vartotojų, skatinti natūralių, ekologiškų ir didesnės pridėtinės vertės lietuviškų maisto produktų eksportą į JAV ir galimybę jais tiekti daugiau JAV nacionalinių prekybos tinklų“, – teigė viceministras.

Lietuva turi teisę į JAV eksportuoti mėsos ir kiaušinių produktus. Neseniai pradėta paukštienos gaminių eksporto leidimų gavimo procedūra. Tęsiamas derybų procesas dėl kviečių (vartojimui) eksporto leidimo. Tikimasi, kad artimiausiu metu bus sulaukta teigiamų žinių.

Viceministras pabrėžė, kad siekiant glaudesnio bendradarbiavimo žemės ūkio ir maisto pramonės srityse, būtina stiprinti ekonominius ir diplomatinius santykius su įvairiomis JAV valstijomis.

„Džiaugiamės bendradarbiaudami su JAV. Šiaurės Amerikos lietuvių verslo forumas, organizuotas 2022 metais Filadelfijoje (Pensilvanija), suartino Lietuvos ir Šiaurės Amerikos įmones bei sustiprino transatlantinius santykius. Buvo pasirašytas Susitarimo memorandumas tarp Žemės ūkio ministerijos ir Pensilvanijos žemės ūkio departamento dėl bendradarbiavimo stiprinimo abiejų šalių žemės ūkio sektoriuose. Taigi domimės bendradarbiavimu ir su kitomis JAV valstijomis. Lietuvos maisto įmonės nuolatos ieško verslo partnerių, todėl būtume labai dėkingi už pagalbą ieškant kontaktų Indianos valstijoje“, – apie jau vykstantį bendradarbiavimą kalbėjo viceministras.

Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviai domėjosi, kokius produktus Lietuva eksportuoja į JAV, kokiose parodose dalyvauja, ekosistemomis, reikalavimais tvarumui, gyvulių draudimu, kaip kontroliuojamas kiaulių maras ir kitais aktualiais klausimais.